Öğretmen kariyer basamakları uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of teacher career step implementation
  1. Tez No: 933177
  2. Yazar: HATİCE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan öğretmen kariyer basamakları uygulamasını öğretmenlerin bakış açılarıyla değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım tercih edilmiştir. Çalışma grubu Siirt İli merkez ilçesi kamu okullarında görev yapan 53 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler öğretmenlerle yapılan yüz yüze görüşmeler vasıtasıyla toplanmış ve toplanan veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlik kariyer basamaklarının pozitif tarafı ekonomik getirisi ve mesleki gelişime katkısıdır. Olumsuz yönü ise öğretmenler arasında eşitsizlik ve ayrıştırmaya sebep olması ve uygulamadaki hatalar olarak gösterilebilir. Uygulama öğretmenlerce olumsuz yönünde vurgu yapılan özelliklerine paralel olarak uygun bulunmamakta ve sürdürülebilir görülmemektedir. Uygulamanın eğitim süreci de verimsiz bulunmuştur. Uygulama sonundaki değerlendirme süreci bakımından ele alındığında teori ve uygulamadaki hatalar sebebiyle uygulama verimsiz bulunmuştur. Uygulamanın verimliliğini artırmak amacıyla; kıdeme bağlı kariyer değişimi, koşulları iyileştirme, uygulamanın niteliğinin artırılmasına yönelik bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the implementation of teacher career ladder by the Ministry of National Education from the perspectives of teachers. Phenomenological approach, one of the qualitative research designs, was preferred in the study. The study group consists of 53 teachers working in public schools in the central district of Siirt Province. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. The data were collected through face-to-face interviews with teachers and the collected data were subjected to descriptive analysis. According to the results of the study, the positive side of the teaching career ladder is its economic return and its contribution to professional development. On the negative side, it can be shown as causing inequality and discrimination among teachers and errors in implementation. In parallel with the negative aspects emphasized by the teachers, the implementation is not deemed appropriate and not sustainable. The training process of the implementation was also found inefficient. In terms of the evaluation process at the end of the implementation, the implementation was found inefficient due to errors in theory and practice. In order to increase the efficiency of the implementation, a number of suggestions were presented for career change depending on seniority, improving the conditions, and increasing the quality of the implementation.