Öğrenme merkezli liderliğin öğretmen liderliğine etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolü
Examining the relationship between teachers' perceptions of learning-centered leadership, positive psychological capital and teacher leadership
- Tez No: 933178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOZBAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin öğrenme merkezli liderlik, öğretmen liderliği ve pozitif psikolojik sermaye algıları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve örneklem, küme ve basit seçkisiz örnekleme yöntemleriyle seçilen 513 ortaokul öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, öğrenme merkezli liderlik, öğretmen liderliği ve pozitif psikolojik sermaye ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerin güvenirliği Cronbach's α katsayılarıyla, yapı geçerliliği ise doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile test edilmiştir. Bulgular, ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, öğrenme merkezli liderlik ile pozitif psikolojik sermaye ve öğretmen liderliği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, pozitif psikolojik sermaye ile algılanan öğretmen liderliği arasında ise güçlü ve yüksek düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between teachers' perceptions of learning-centered leadership, teacher leadership, and positive psychological capital. The study employs a correlational survey model, and the sample consists of 513 middle school teachers selected through cluster and simple random sampling methods. Data were collected using scales for learning-centered leadership, teacher leadership, and positive psychological capital. The reliability of the scales was tested using Cronbach's α coefficients, and construct validity was assessed through confirmatory factor analysis (CFA) using the AMOS program. The findings indicate that the scales are valid and reliable. The results of the study reveal a positive, moderate, and significant relationship between learning-centered leadership and both positive psychological capital and teacher leadership. Furthermore, a strong and highly significant positive relationship was found between positive psychological capital and perceived teacher leadership.