Temel eğitim Türkçe dersinde öğrenci performansını belirlemeye yönelik gözlem protokolü geliştirme çalışması
Developing an observation protocol to determine student performance in Turkish language teaching course in elementary education
- Tez No: 933179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada temel eğitimde kullanılmak üzere geçerli ve güvenilir bir gözlem protokolünün geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Amaca ulaşabilmek için ölçme aracı geliştirme çalışması kapsamında hem nitel hem de nicel yöntem bir arada kullanılmıştır. Araştırma, 2024 yılı Aralık ayında Türkiye'nin güneydoğusunda bir büyükşehirdeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul üçüncü sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Kapsam geçerliği için uzman görüşlerine başvurulmuş, yapı geçerliliğini belirlemek için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. AFA sonuçlarına göre 32 maddelik ve yedi faktörden oluşan bir yapı elde edilmiştir. Gözlem protokolünün yapı geçerliği sonucunda elde edilen yedi faktör; okuma becerisi, anlama becerisi, yazma becerisi, yaratıcı yazma becerisi, derse aktif katılma, soru sorma becerisi ve iletişim becerisi olarak adlandırılmıştır. DFA'dan elde edilen bulgular, gözlem protokolüne ilişkin 32 madde ve yedi faktörlü yapının yeterli uyum indekslerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yapı geçerliği ayrıca yakınsak ve ıraksak geçerlik açısından da incelenmiş ve uygun bulunmuştur. Gözlem protokolünün güvenirlik katsayıları sırasıyla, Cronbach Alfa güvenirlik değeri 0,986, Tabakalı Alfa güvenirlik değeri 0,991, McDonald'ın omega güvenirlik değeri 0.986 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, temel eğitim düzeyinde Türkçe dersine ilişkin öğrencilerin performanslarını belirlemek amacıyla geliştirilen bu gözlem protokolünün, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable observation protocol to be used in elementary education. In order to achieve this aim, measurement tool development study, in which both qualitative and quantitative methods are used together, was preferred. The study was conducted in December 2024 with 3rd grade students in a primary school affiliated to the Ministry of National Education in a metropolitan city in southeastern Turkey. Validity and reliability analysis protocols were applied to the draft form. Expert opinions were consulted for content validity, and Explanatory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted to measure construct validity. According to the EFA results, a structure consisting of 32 items and seven factors was obtained. The seven factors obtained from the construct validity of the observation protocol were named as reading skills, comprehension skills, writing skills, creative writing skills, active participation, questioning skills and communication skills. The findings obtained from CFA revealed that the 32 items and seven-factor structure of the observation protocol had adequate fit indices. Construct validity was also examined in terms of convergent and divergent validity and found to be appropriate. The reliability coefficients of the observation protocol were determined as Cronbach's Alpha Reliability Ceoefficient of 0.986, Stratified Alpha reliability value 0.991, and McDonald's Omega reliability coefficient of 0.986. As a result, it can be said that this observation protocol, which was developed to determine students' performances in the Turkish lesson at the elementary education level, is a valid and reliable measurement tool.