Türkiye'de yargıya intikal eden tıbbi malpraktis davalarının incelenmesi: Nitel bir araştırma
İnvestigation of malpractice lawsuits submitted to judgment in Türkiye: A qualitative research
  1. Tez No: 933195
  2. Yazar: ADEM GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPEMBE OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Yönetimi, Law, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ile, Türkiye'de hasta ile hekim/sağlık kuruluşu arasındaki hukuki ilişkiyi tanımlamak, tıbbi malpraktise ilişkin sorumluluğun hukuki temellerini mahkeme kararlarını analiz ederek ortaya koymak, tıbbi malpraktis vakalarında uygulanan mevzuatı incelemek ve bu konuda bilimsel bir içtihad oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. İlk olarak literatür taraması sonucunda belirlenen anahtar kelimeler aracılığıyla mahkeme kararları tespit edilmiştir. Bu sayede veri tabanında yer alan 617 mahkeme kararına ulaşılmıştır. Kararlar Anayasa, Adli ve İdari yargı olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Mahkeme kararları ana tema ve alt temalar oluşturularak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, uygulamada, hasta ile hekim arasındaki ilişkide tıbbi malpraktisten kaynaklanan sorumluluğun en yaygın biçimde vekâlet sözleşmesi temelinde değerlendirildiğini göstermektedir. Ancak vekâlet sözleşmesinin her durumda ilişkinin kendine özgü yapısını yeterince karşılayamadığı ve bu nedenle sıklıkla diğer sözleşme türleri ile sorumluluk rejimleriyle birlikte karma bir biçimde uygulamaya alındığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, hasta ve hekim arasındaki ilişkiyi tanımlayan tedavi sözleşmesinin sui generis (özel nitelikte ve isimsiz bir sözleşme) olduğu ortaya çıkmaktadır. Tedavi sözleşmesini açıkça düzenleyen bir yasal çerçevenin oluşturulmasının hem hukuki belirlilik hem de hasta ve hekimin hak ve yükümlülüklerinin kapsamını netleştirmek açısından faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the juridical relationship between patients and physicians/healthcare organizations in Türkiye, analyze the legal basis of liability in medical malpractice cases by examining court decisions. It is aimed to determine the legislation applied in medical malpractice cases and to create a scientific case law on this issue. The research employs qualitative content analysis as its methodology. First of all, court decisions have been determined through keywords determined as a result of literature search. Thanks to this, 617 court rulings included in the database have been reached. The court rulings are divided into three groups: constitutional , administrative, judicial jurisdiction. Court decisions were analyzed by creating main themes and sub-themes. The results of the analysis show that in practice, the liability arising from medical malpractice in the relationship between the patient and the physician is most commonly evaluated on the basis of a power of attorney agreement. However, the surrogacy agreement cannot adequately meet the unique structure of the relationship in any case and for this reason, it has been found that it is often applied in a mixed form together with other types of contracts and liability regimes. In this context, it becomes evident that the treatment contract defining the relationship between the patient and the physician is sui generis. It is considered that establishing a clear legal framework to explicitly regulate the treatment contract would be beneficial both for legal certainty and for clarifying the scope of the rights and obligations of patients and physicians.