Big data analytics in sustainability of tourism
Turizm sürdürülebilirliğinde büyük veri analitiği
  1. Tez No: 933196
  2. Yazar: QASEM Z Q. ALWADIYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, özellikle Türkiye örneğinde, Büyük Veri Analitiğinin sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı teşvik eden yollarla turizm endüstrisini geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Turizm sektörü, çevresel, sosyal ve ekonomik zorluklardan giderek daha fazla baskı altına giriyor; BDA, karar vermeyi geliştirmek ve eğilimleri öngörmek için güçlü araçlar sağlıyor. Çalışma, 2024 ve 2025 için turist davranışını ve ziyaretçi sayılarını tahmin etmek için SARIMA, LSTM, RFR ve Prophet adlı farklı makine öğrenimi modellerini uygulayarak, modeller arasında değişen eğilimleri sergiliyor ve model seçimini belirli tahmin hedefleriyle uyumlu hale getirmenin önemini vurguluyor. Sonuçlar, yetkililerin ve paydaşların kaynak tahsisi, kapasite konusunda ihtiyatlı kararlar almalarına yardımcı olmak için turizmi sürdürülebilir bir şekilde yönetmede bir hükümet web sitesi olan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan güvenilir ve güvenilir veri odaklı yaklaşımların kullanılması ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu araştırma, BDA'nın aşırı turizmin turizm destinasyonları oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, bu çalışma bu bulguların sürdürülebilir turizmde kaynak tahsisi, paydaş iş birliği ve politika formülasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to investigate how Big Data Analytics can help develop the tourism industry in ways that promote sustainability and resilience, particularly in the case of Turkey. The tourism sector is increasingly coming under pressure from environmental, social, and economic challenges; BDA provides powerful tools to enhance decision-making and foresee trends. The study applies different machine learning models, namely SARIMA, LSTM, RFR and Prophet, to predict tourist behavior and visitor numbers for 2024 and 2025, showcasing varying trends across models and emphasizing the importance of aligning model selection with specific forecasting goals. The results underscore the need to use trusted and reliable data-driven approaches from a government website, the Turkish Ministry of Culture and Tourism, in managing tourism sustainably to assist authorities and stakeholders in making prudent decisions on resource allocation, capacity management, and visitor experience optimization. This research shows how BDA can help reduce the impacts of over-tourism, improve environmental conservation, and make tourism destinations. Additionally, this study explores the implications of these findings for resource allocation, stakeholder collaboration, and policy formulation in sustainable tourism.