Hızlı geri dönüş mekanizmalı sebze dilimlememakinesi geliştirilmesi
Development of fast return mechanismvegetable slicing machine
- Tez No: 933199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gıda dilimleme makineleri, özellikle endüstriyel ve ticari kullanımlarda, gıdaların eşit ve hızlı bir şekilde dilimlenmesini sağlayan makineler olarak tasarlanmıştır. Bu makineler, genellikle et, peynir, sebze, meyve gibi gıda maddelerinin dilimlenmesinde kullanılmakta ve gıdanın kalitesini koruyarak seri üretimi hızlandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç sayesinde ticari kullanım alanlarında kullanıcıların günlük üretim ihtiyaçlarını karşılamak ve ürünleri aynı ebatta dilimleyerek sürekli olarak standart dilimleme olanağı sunmaktadır. Sebze ve meyve dilimleme makineleri, meyve ve sebzeleri belirli bir boyutta, şekil ve kalınlıkta kesmek için tasarlanmış kullanımı kolay, seri üretime uygun, profesyonel veya endüstriyel makinelerdir. Parmak dilimleyici olarak adlandırılan yapılar, özellikle patates gibi sebzelerin belirli ölçülerde ve düzenli şekillerde dilimlenmesini sağlamak için kullanılan özel dilimleme makineleridir. Bu makineler genellikle lokantalarda, hazır yemek zincirlerinde ve endüstriyel gıda işleme tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dilimleme ebatı olarak en sık kullanılan ölçüler 6x6 mm, 10x10 mm ve 13x13 mm'dir. Bu ölçü aralıkları dikkate alınarak dilimleme ebatları belirlenmiştir. Bu çalışmada endüstriyel tipte bir parmak patates makinesi geliştirilmiştir. Hızlı geri dönüş mekanizmasının boyutları makineye göre uyarlanmıştır. Tasarımı Solidworks 2019 programında yapılmıştır. Tasarım aşamasından sonra mekanizmanın kinematik analizi yapılmıştır. Yapılan analiz daha sonrasında incelenmiştir. Tasarım ve üretim süreçleri ile alakalı bilgiler verilmiştir. Makinenin dilimleme performansı ve mekanik testleri yapılmıştır. Dilimlenecek ürünlerin ortalama boyutları belirlenmiş, ve makinenin dilimleme performansı 35 d/dak, 40 d/dak, 45 d/dak devirlerinde patates, salatalık ve havuç ürünleri için ayrı ayrı yapılmıştır. Dilimleme testleri sırasında elde edilen her veri not edilmiştir. Deney esnasında alınan notlar ile tablolar oluşturulmuştur. Tablodaki verilerin daha detaylı analiz edilebilmesi için dilimleme kalınlığına, motor devrine ve ürünlere göre grafikler oluşturulup incelenmiştir. İncelemeler sonucunda deney sonuçları son bölümde paylaşılmıştır. Geliştirmiş olduğumuz elektrikli parmak patates makinesinin amacı kullanımı kolay, bakım gerektirmeyen ve uzun ömürlü bir dilimleme makinesi ortaya koymaktır. Diğer bir amacı ise uyarlamış olduğumuz hızlı geri dönüş mekanizması sayesinde zaman tasarrufu sağlayan bir dilimleme makinesini faaliyete geçirerek endüstriyel gıda pazarında yer almak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Food slicing machines are designed to ensure that food products are sliced evenly and quickly, especially for industrial and commercial applications. These machines are typically used for slicing food items such as meat, cheese, vegetables, and fruits, aiming to maintain food quality while accelerating mass production. This function allows commercial users to meet their daily production needs and ensures continuous, standardized slicing by cutting products into uniform sizes. Vegetable and fruit slicing machines are user-friendly, high-production-capacity, professional or industrial machines designed to cut fruits and vegetables into specific sizes, shapes, and thicknesses. A specialized type of slicing machine, known as a French fry cutter, is used specifically to slice vegetables like potatoes into precise and uniform shapes. These machines are widely used in restaurants, fast-food chains, and industrial food processing facilities. The most commonly used slicing sizes are 6x6 mm, 10x10 mm, and 13x13 mm. Slicing dimensions were determined by taking these measurement ranges into consideration. In this study, an industrial-type French fry cutting machine has been developed. The dimensions of the fast-return mechanism have been adapted to the machine. The design was created using SolidWorks 2019. After the design phase, a kinematic analysis of the mechanism was performed and subsequently examined. Information regarding the design and production processes has been provided. The cutting performance and mechanical tests of the machine were conducted. The average dimensions of the sliced products were determined. The slicing performance was tested at 35 rpm, 40 rpm, and 45 rpm for potatoes, cucumbers, and carrots separately. Every data point obtained during the slicing tests was recorded. Notes taken during the experiments were used to create tables. To further analyze the data, graphs were generated based on slicing thickness, motor speed, and product type, and these were examined in detail. The experimental results were presented in the final section. The objective of the developed electric French fry cutting machine is to create a userfriendly, maintenance-free, and durable slicing machine. Another key goal is to introduce a time-saving slicing machine to the industrial food market through the adapted fast-return mechanism, thereby contributing to the national economy.