Faz değiştiren malzemelerinin üretimi, enkapsülasyonu ve karakteristik özellikleri
Production, encapsulation and characteristic properties of phase change materials
  1. Tez No: 933211
  2. Yazar: KAĞAN COP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN YILDIRIM, DOÇ. DR. MAHİR GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kontrolsüz nüfus artışı, teknolojik ilerlemeler ve sanayi taleplerinin artışı, insanların daha konforlu bir yaşam arzusu ile birleşerek enerji tüketimini önemli ölçüde artırmış ve günlük yaşam faaliyetleri için daha fazla enerji ihtiyacı doğurmuştur. Bu bağlamda, dünya enerji tüketimi, küresel ısınma, fosil yakıtların tükenmesi ve alternatif enerji çözümleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Özellikle ulaşım sektörü fosil yakıtların tüketiminde önemli rol oynamaktadır. Bu çerçevede, ulaşım sektörü fosil yakıtlı araçlara göre çevre dostu olan elektrikli araçlar (EA) ve hibrit elektrikli araçlar (HEA) gibi alternatif araçlara yönelmektedir. Ancak, bu araçların özellikle batarya teknolojisinin verimlilik ve maliyet açısından geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, boş karbon kabukların istenilen saflıkta üretilip üretilmediği taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji-ayırımlı X-ray spektrometresi (EDX), geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi (FTIR) gibi standart karakteristik metotlarla incelenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, boş karbon kabukların istenen karakteristik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Boş karbon kabuk enkapsülasyonlu faz değiştiren malzeme (FDM) esaslı üretilen nano-kapsüllerin genel özellikleri ise SEM, TEM, EDX, kusma, Tarama Geçirimli Elektron Mikroskobu (STEM), X-Işınları kırınım (XRD), Brunauer, Emmett ve Teller (BET) ve elemental analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Üretilen nihai ürünün batarya teknolojilerinde kullanım potansiyeli değerlendirilmiş olup, bu çalışma yeni nesil batarya teknolojilerine sağlayabileceği katkıları detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. Özellikle, deşarj performansı, yüksek termal iletkenlik, mekanik dayanım ve kalıcı hasara karşı direnç gibi kritik özellikler üzerindeki olumlu etkileri olabileceği vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, geliştirilen malzemenin batarya sistemlerinde performans ve dayanıklılığı artırabilecek önemli bir bileşen olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled population growth, technological advancements, and the increasing demand of industry, combined with people's desire for a more comfortable life, have significantly increased energy consumption and created a greater need for energy in daily life activities. In this context, global energy consumption, global warming, depletion of fossil fuels, and alternative energy solutions are the main focus. The transportation sector, in particular, plays a significant role in fossil fuel consumption. In this context, the transportation sector is shifting toward alternative vehicles, such as electric vehicles (EVs) and hybrid electric vehicles (HEVs), which are more environmentally friendly than fossil fuel-powered vehicles. However, the battery technology of these vehicles needs to be further developed in terms of efficiency and cost. In this thesis, the production of hollow carbon shells with the desired purity has been investigated using standard characterization methods such as Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy-Dispersive X-ray Spectroscopy (EDX), Transmission Electron Microscopy (TEM), and Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). The experimental results show that the hollow carbon shells possess the desired characteristic properties. The general properties of nano-capsules produced based on Phase-Change Material (PCM) encapsulated in hollow carbon shells were examined using SEM, TEM, EDX, Encapsulation Efficiency Test, Scanning Transmission Electron Microscopy (STEM), X-ray Diffraction (XRD), Brunauer-Emmett-Teller (BET), and elemental analysis techniques. The potential application of the synthesized final product in battery technologies has been evaluated, and this study has comprehensively highlighted its possible contributions to next-generation battery technologies. In particular, the potential positive effects on critical properties such as discharge performance, high thermal conductivity, mechanical strength, and resistance to permanent damage have been emphasized. The findings show that the developed material could serve as a crucial component in enhancing the performance and durability of battery systems.