İntestinal tip mide adenokarsinomlarının invazyon sürecinde tümör stroması ve tümör mikroçevresinin özellikleri, L-Caldesmon ve periostin ile ilişkisi
The characteristics of tumor stroma and tumor microenvironment in the invasion process of intestinal-type gastric adenocarcinomas, and their relationship with L-Caldesmon and periostin
- Tez No: 933212
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intestinal tip mide adenokarsinomlarında tümör mikroçevresi (TMÇ), tümör tomurcuklanması (TT), stromal reaksiyonlar ve tümör ilişkili makrofajların prognoza etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, tümör stromasının değerlendirilmesinde L-Caldesmon (L-CaD) ve Periostin'in rolü incelenmiş ve bu belirteçlerin prognoz ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan, 2010-2020 yılları arasında mide adenokarsinomu tanısı almış ve total veya subtotal gastrektomi uygulanmış 100 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Histopatolojik özellikler, TT, desmoplastik stromanın niteliği, TMÇ ile ilişkili immünolojik belirteçler (CD68, CD163) ve stromal belirteçler (L-CaD, Periostin) immünohistokimyasal (İHK) yöntemler ile analiz edilmiştir. Çalışmada istatistiksel analizler SPSS 23.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, sağkalım analizleri Cox regresyon testleri ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 100 olgunun yaş ortalaması 62,65 ± 11,89 olup, %69'u erkekti. Tümörlerin %65'i proksimal, %35'i distal yerleşimliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of the tumor microenvironment (TME), tumor budding (TB), stromal reactions, and tumor-associated macrophages on the prognosis of intestinal-type gastric adenocarcinomas. Additionally, the role of stromal markers L-Caldesmon (L-CaD) and Periostin in tumor assessment and their relationship with prognosis were evaluated. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 100 cases of gastric adenocarcinoma diagnosed between 2010 and 2020 at the Department of Pathology, Manisa Celal Bayar University Medical Faculty. Histopathological features, TB, the nature of desmoplastic stroma, immune markers related to TME (CD68, CD163), and stromal markers (L-CaD, Periostin) were analyzed using immunohistochemical (IHC) methods. Statistical analyses were performed using SPSS 23.0, and survival analyses were conducted using Cox regression tests. Results: The mean age of the 100 patients included in the study was 62.65 ± 11.89 years, with 69% being male. Among the tumors, 65% were proximally and 35% were distally located.