Geatic Heresy: Possibility of Arianism in 'Beowulf'
Geat Dalaleti: 'Beowulf'daki Ariusçuluk Olasılıkları
  1. Tez No: 933222
  2. Yazar: ONAT DENİZ SAVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALMANTAS SAMALAVICIUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Vilnius University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Beowulf adlı epik şiir, Anglosakson edebiyatı çalışmalarında önemli bir eserdir. Şiirde bazı karakterlerin İncil'den hikayeler anlattığını ve dinlerinin Hıristiyanlık olduğunu ima eden bir dil kullandıklarını okuruz. Ancak, Hıristiyanlık için çok önemli bir figür eksiktir: İsa Mesih. Romanın kahramanı Beowulf, Germen Gotlarına bağlı bir halk olan bir Geat'tır. Gotların güneye göç ettiklerinde İsa Mesih'i de arka plana atan Hıristiyan Ariusçuluk doktrinini benimsedikleri düşünüldüğünde, makale bu hipotezi önermektedir: Ariusçuluk ile Beowulf'taki Hıristiyanlık tasviri arasında ve Ariusçu Gotlar ile Geatlar arasında bir tutarlılık olduğundan, şiirde tasvir edilen Hıristiyanlık Ariusçuluk doktrini olabilir. Bu hipotezin cevabını bulmak için makale, doktrinle ilgili belge ve yazıların analizi yoluyla Ariusçuluğun işaretlerini oluşturmakta, Gotların Ariusçuluğu nasıl kabul ettiklerini açıklamakta ve Gotlar ile Geatlar arasındaki bağlantılara işaret etmektedir. Oluşturulan Ariusçuluk işaretleri kullanılarak, şiirdeki Hıristiyanlıkla ilgili pasajlar yakından analiz edilmekte ve bulgular işaretlerle karşılaştırılmaktadır. Analiz, Hıristiyanlığın tasvirinin gerçekten de Ariusçuluğun işaretleriyle uyumlu olduğu sonucuna varmaktadır. Bununla birlikte, Ariusçuluğun inananların yaşamlarında daha ayrıntılı bir şekilde uygulanmasına ilişkin belge eksikliği ve gizemli“Beowulf Şairi”hakkında belge eksikliği nedeniyle, makalenin tasvir edilen Hıristiyanlığın kesinlikle Ariusçuluk olduğunu ilan edemeyeceğine de işaret etmektedir. Kesin bir cevap olmasa bile, bu çalışma önerilen hipoteze olumlu bir sonuç getirmekte ve gelecekte Hıristiyanlığın diğer doktrinleri ile şiirin inanç tasviri arasında yapılacak karşılaştırmalar gibi bu alandaki diğer araştırmalar için bir basamak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The epic poem Beowulf is an important writing in the Anglo-Saxon literature studies. In the poem, we read that some characters retell stories from the Bible, and utilize a language which implies that their religion is Christianity. However, there is a lack of a very important figure from Christianity: Jesus Christ. Beowulf, the protagonist, is a Geat who were a people linked to the Germanic Goths. Considering the Goths adopted the Christian doctrine of Arianism, which also places Jesus Christ in the background, when they migrated south, the paper proposes this hypothesis: As there is a consistency between Arianism and the depiction Christianity in Beowulf, and between the Arian Goths and the Geats, the Christianity depicted in the poem can be of the doctrine of Arianism. To find out the answer to this hypothesis, the paper creates markers of Arianism through the analysis of documents and writings on the doctrine, explains how the Goths came to accept Arianism, and points out the connections between the Goths and the Geats. Utilizing the markers of Arianism created, the paper analyses closely the passages to do with Christianity within the poem, and compares the findings to the markers. The analysis concludes that indeed, the depiction of Christianity aligns with the markers of Arianism. However, it also points out that because of a lack of documents regarding a more detailed application of Arianism in the lives of its believers, and a lack of documentation about the mysterious“Beowulf Poet”, the paper cannot declare the Christianity depicted to be absolutely Arianism. Even without an absolute answer, the paper provides a positive conclusion to the hypothesis proposed and can play the steppingstone on other research in the area, such any future comparisons between other doctrines of Christianity and the poem's depiction of the faith.