Ratlarda endometriozis modelinde ulipristal asetat ve dienogest etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of ulipristal acetate and dienogest in endometriosis model in rats
  1. Tez No: 933228
  2. Yazar: SÜMEYRA ALCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak endometriozis modeli oluşturulmuş ratlarda selektif progesteron reseptör modülatörü ulipristal asetat (UPA) ile progestin türevi dienogest'in (DNG) endometriozis üzerine olan histopatolojik ve immünohistokimyasal etkilerini karşılaştırmaktır. Metot: Çalışmada 32 adet dişi Wistar albino rat dört gruba ayrıldı: sham, endometriozis, DNG ve UPA. Endometriozis modeli, uterin horn dokusunun karın ön duvarına ototransplantasyonu ile oluşturuldu. Sham grubuna yalnızca laparotomi uygulandı. DNG grubuna 0.3 mg/kg/gün, UPA grubuna ise 0.5 mg/kg/gün dozunda oral tedavi 2 hafta süreyle verildi. Çalışma sonunda tüm ratlardan elde edilen ektopik dokular hematoksilen-eozin (H&E) ile histolojik olarak, VEGF ve COX-2 antikorları ile immünohistokimyasal olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the histopathological and immunohistochemical effects of the selective progesterone receptor modulator ulipristal acetate (UPA) and the progestin derivative dienogest (DNG) on endometriosis in a rat model. Methods: Thirty-two female Wistar albino rats were divided into four groups: sham, endometriosis, DNG, and UPA. An experimental endometriosis model was established by autotransplantation of uterine horn tissue to the anterior abdominal wall. The sham group underwent laparotomy alone. The DNG group received 0.3 mg/kg/day and the UPA group received 0.5 mg/kg/day orally for 2 weeks. At the end of the study, ectopic endometrial tissues were evaluated histologically using hematoxylin-eosin (H&E) staining and immunohistochemically using VEGF and COX-2 antibodies.