Rekreatif amaçlı fitness yapan bireylerin geleneksel kuvvet antrenmanları ve AMRAP modeli crossfit antrenmanlarının performans parametrelerine etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of traditional strength training and AMRAP model crossfit training on the performance parameters of recreational athletes
  1. Tez No: 933229
  2. Yazar: BERKE KATIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı; Rekreatif amaçlı geleneksel kuvvet ve AMRAP modeli Crossfit Antrenman uygulayan bireylerde bazı performans parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ilinde rekreasyon amaçlı fitness merkezlerinde crossfit veya geleneksel kuvvet programına dahil olan 60 erkek katılımcı gönüllü olarak yer almışlardır. Deney I grubu erkek katılımcıların (geleneksel kuvvet antrenman; n=30) yaş ortalamaları 21.3 ± 1.76 yıl; boy uzunluğu 176.5 ± 6.24 cm ve Deney II grubu erkek katılımcıların (As many reps or rounds as possible; Crossfit AMRAP antrenman, n=30) yaş ortalamaları 20.5 ± 2.94 yıl; boy uzunluğu 178.8 ± 6.05 cm'dir. Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda "20 metre; sn,ss'' sürat, dikey sıçrama; cm, 1 dakika mekik; adet , 1 dakika şınav; adet, 1 Maksimum tekrar bench press; kg, 1 Maksimum tekrar shoulder press; kg, 1 Maksimum tekrar leg press; kg, 1 Maksimum tekrar leg curl; kg, 1 Maksimum tekrar lat pull down; kg, 1 Maksimum tekrar barbel curl; kg, 1 Maksimum tekrar triceps push down; kg ve Tanita body composition analyzer DC-360 cihazı ile vücut kompozisyonu (vücut ağırlığı; kg, Body mass index, vücut yağ yüzdesi; %, Yağ kütlesi; kg, Kas kütlesi; kg) değerleri tespit edilmiştir. Antrenman periyodu iki ay (8 hafta), haftada da üç gün günde de 2 saat olarak programlandı. Geleneksel kuvvet antrenmanprogramında yüklenme şiddetleri araştırmada yer alan katılımcıların 1 Maksimum tekrar (1TM) değerleri belirlendikten sonra haftalık yüklenme şiddetlerine göre dizayn edildi. AMRAP Crossfit antrenman protokolünde ise belirlenen istasyonlarda, istenilen süre içerisinde yapabildikleri en yüksek tekrar sayısı ile yapmaları sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (27.0) paket programında Karışık Ölçümlerde ANOVA için gerekli varsayımlar kontrol edilmiş ve analizin yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of traditional strength and AMRAP model on some performance parameters in individuals practicing Crossfit Training for recreational purposes. In the study, 60 male participants who were involved in crossfit or traditional strength program in recreational fitness centers in Istanbul province participated voluntarily. The mean age of the male participants in Experiment I group (traditional strength training; n=30) was 21.3 ± 1.76 years; height 176.5 ± 6.24 cm and the mean age of the male participants in Experiment II group (As many reps or rounds as possible; Crossfit AMRAP training, n=30) was 20.5 ± 2.94 years; height 178.8 ± 6.05 cm. In the research, in the first and last weeks of the eight-week period, "20 meters; sec,ss'' sprint, vertical jump; cm, 1 minute sit-up; pcs, 1 minute push-up; pcs, 1 maximum repetition bench press; kg, 1 maximum repetition shoulder press; kg, 1 maximum repetition leg press; kg, 1 maximum repetition leg curl; kg, 1 maximum repetition lat pull down; kg, 1 maximum repetition barbell curl; kg, 1 maximum repetition triceps push down; kg and body composition (body weight; kg, Body mass index, body fat percentage; %, Fat mass; kg, Muscle mass; kg) values were determined with Tanita body composition analyzer DC-360 device. The training period was programmed as two months (8 weeks), three days a week and 2 hours a day. In the traditional strength training program, the loading intensities were designed according to the weekly loading intensities of the participants in the study after determining their 1 Maximum repetition (1RM) values. In the AMRAP Crossfit training protocol, it was ensured that they performed the highest number of repetitions they could do within the desired time at the specified stations. In the evaluation of the data, the assumptions required for ANOVA in Mixed Measures were checked in the SPSS (27.0) package program and the analysis was deemed appropriate.