Bazı renkli fasulye genotiplerinin kök ur nematodu Meloidogyne javanica'ya karşı gösterdikleri reaksiyonların morfolojik ve moleküler olarak araştırılması
Morphological and molecular investigation of the reactions of some colored bean genotypes against the root-knot nematode Meloidogyne javanica
  1. Tez No: 933245
  2. Yazar: JALE TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK BOZBUĞA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT HAYDAR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisi, Türkiye'de ve dünyada önemli tarım ürünleri arasında yer almakta olup yetiştiriciliği esnasında biyotik ve abiyotik stres etmenlerine maruz kalmaktadır. Bu stres faktörleri arasında bitki paraziti nematodlar arasında yer alan kök ur nematodları (Meloidogyne spp.), fasulye bitkisinin köklerinde urlanmalar oluşturarak zararlara neden olmaktadır. Ancak, kök ur nematodlarının renkli fasulye genotipleri üzerindeki morfolojik ve moleküler etkileri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışma kök ur nematodu Meloidogyne javanica'nın 21 renkli fasulye genotipi ve Barbunya'ya enfeksiyonunun neden olduğu morfolojik, moleküler, fitokimyasal, hormonal ve danedeki protein değişikliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda, bazı renkli fasulye genotiplerinin M. javanica ile etkileşimleri sırasında oluşan morfolojik değişiklikler belirlenmiş R11 genotipi en hassas (nematodun populasyonunun en fazla arttığı) genotip olarak saptanırken R12 genotipinde nematod popülasyonu başlangıç popülasyonunda daha az olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kök ur nematodu M. javanica fasulye genotiplerinin gelişim parametreleri üzerinde olumsuz etkilere de neden olduğu belirlenmiştir. Genome wide identification ile OPR gen ailesinin gen ifadeleri 1, 3, 7, ve 14dpi farklılıklar gösterdiği hassas (R11) ve tolerant (R12) bitkilerde belirlenmiştir. Fenolik bileşikler kontrol ve nematodlu bitkiler arasında değişiklik göstermiştir. Nematod enfeksiyonu fenolik bileşikler ve aminoasitler genotipler arasında da değişikliklerin oluşmasına neden olmuştur. Danedeki protein miktarı nematodlu bitkilerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Nematod enfeksiyonu toplam protein oranını %17,5'ten %23,4'e yükseltmiştir. Nematod stresi altında fenolik bileşikler (ör. klorojenik asit, resveratrol) artış göstermiş ve dayanıklılık gelişimine katkı sağlamıştır. Ayrıca, L-lizin ve L-prolin gibi amino asitlerin artışı biyotik stresle mücadelede etkili bulunmuştur. Bu çalışmanın Türkiye'de kök ur nematodları ile renkli fasulye genotipleri arasındaki ilişkiyi daha detaylı anlamaya yönelik önemli bir adım olduğu ve gelecekte yapılacak ıslah çalışmalarına öncülük edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The bean plant (Phaseolus vulgaris) is an important agricultural product both in Turkiye and globally, and during its cultivation, it is exposed to biotic and abiotic stress factors. Among these stress factors, root-knot nematodes (Meloidogyne spp.), which are plant parasitic nematodes, cause damage by inducing galls on the roots of the bean plant. However, the morphological and molecular effects of root-knot nematodes on colored bean genotypes are yet to be fully understood. This study aimed to determine the morphological, molecular, phytochemical, hormonal, and seed protein changes caused by the infection of root-knot nematode Meloidogyne javanica on 21 colored bean genotypes and Barbunya. The result of the study revealed that M. javanica caused morphological changes occurring during the interactions of some colored bean genotypes. The R11 genotype was found to be the most susceptible (with the highest nematode population increase), while the R12 genotype had a lower nematode population compared to the initial population. Furthermore, it was determined that the root-knot nematode M. javanica had negative effects on the development parameters of bean genotypes. Through genome-wide identification, the gene expression of the OPR gene family at 1, 3, 7, and 14 days post-infection showed differences between the susceptible (R11) and tolerant (R12) plants. Phenolic compounds varied between control and nematode-infected plants. Nematode infection also led to changes in phenolic compounds and amino acids among genotypes. Additionally, the protein content in the seeds was found to be higher in the nematode-infected plants. The nematode infection has increased the total protein level from 17.5% to 23.4%. Under nematode stress, phenolic compounds (e.g., chlorogenic acid, resveratrol) have increased, contributing to the development of resistance. Additionally, the increase in amino acids such as L-lysine and L-proline has been found to be effective in combating biotic stress. This study represents an important step toward a more detailed understanding of the relationship between root-knot nematodes and colored bean genotypes in Turkiye and is expected to guide future breeding studies.