Zeytinlik orman işletme şefliğine (Artvin) bağlı köylerdeki bazı bitkilerin yöresel kullanımları
Local uses of some plants in villages affiliated to the zeytinlik forest management directorate (Artvin)
- Tez No: 933273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERŞEN BAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 ve 2022-2024 yılları arasında Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Zeytinlik Orman İşletme Şefliğine bağlı Zeytinlik, Dokuzoğul, Sarıbudak, Oruçlu, Kalburlu ve Ballıüzüm köylerinde yaşayan toplam 78 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Etnobotanik anket formu aracılığıyla araştırma alanındaki 6 köyde yerleşik olarak yaşayan yöre halkının çeşitli etnobotanik amaçlar için kullandıkları bitkiler, bu bitkilerin varsa yöreye özgü kullanımları ve yöresel isimleri, kullanımını bildirdikleri bitkilerin hangi amaçlar ile hangi kısımları ve nasıl kullanıldıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yöre halkının tıbbi ve aromatik özellikleri nedeniyle sağlık sorunlarını gidermek, sağlıklı kalmak, gıda veya tat verici olarak kullandıkları, hayvanların bakımı ve beslenmesi için ve hayvan hastalıklarının tedavisinde kullandıkları ve inanışları gereği veya zararlı hayvanları uzaklaştırmak için kullandıkları bitkiler belirlenmiştir. Yerleşik yaşantılarını sürdürebilmek için barınmak ve hayvanlarını barındırmak, günlük yaşantıları içinde ihtiyaç duydukları ev içinde ve/veya tarım işlerinde kullandıkları alet-araç-gereç yapımında kullandıkları odunsu bitkiler ve bu bitkilerden yapılan malzemeler belirlenmiştir. Ayrıca yörede doğal olarak yetişmeyen ancak tıbbi aromatik özellikleri nedeniyle satın alınarak veya yetiştirilerek kullanılan bazı bitkiler de belirlenmiştir. Araştırma alanında yayılış gösteren ve yerel halkın çeşitli etnobotanik amaçlarla kullandığı 52 familya 105 cins, 122 odunsu ve otsu bitki taksonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted by face-to-face interviews with a total of 78 people living in the villages of Zeytinlik, Dokuzoğul, Sarıbudak, Oruçlu, Kalburlu and Ballıüzüm, affiliated to the Zeytinlik Forest Management Directorate of the Artvin Forest Management Directorate, between the years 2018-2019 and 2022-2024. Through the ethnobotanical questionnaire form, it was attempted to determine the plants used by the local people living in the 6 villages in the research area for various ethnobotanical purposes, the regional uses and local names of these plants, the purposes and parts of the plants they reported using, and how they were used. The plants that the local people used to eliminate health problems, stay healthy, as food or flavorings, for the care and feeding of animals and in the treatment of animal diseases, and for their beliefs or to repel harmful animals were determined. Woody plants and materials made from these plants used to shelter and shelter their animals in order to sustain their settled life, and to make tools and equipment they need in their daily lives, both indoors and/or in agricultural work, were determined. In addition, some plants that do not grow naturally in the region but are purchased or grown for their medicinal and aromatic properties were also determined. 52 families, 105 genera, and 122 woody and herbaceous plant taxa that are widespread in the research area and used by local people for various ethnobotanical purposes were identified.