Neoliberal politikaların doğa koruma alanları üzerindeki etkilerinin tespiti ve izleme modeli
Determination of the effects of neoliberal policies on protected natural areas and monitoring model
  1. Tez No: 933288
  2. Yazar: HATİCE BALIK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DİLEK ERBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, neoliberal politikaların doğa koruma alanları üzerindeki etkilerini belirlemek ve izleme modeli geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Doğa koruma alanları, yapılaşma baskıları, ekonomik faaliyetler, teknolojik gelişmeler ve neoliberal kapitalist uygulamalar nedeniyle tehdit altındadır. Bu bağlamda, uluslararası doğa koruma kuruluşlarının öncülüğünde çeşitli sözleşmeler imzalanmış ve ulusal düzeyde koruma politikaları geliştirilmiştir. Türkiye, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip özel bir ülke olmasına rağmen, karmaşık ulusal mevzuat, neoliberal devlet uygulamaları ve şeffaf olmayan idari kararlar gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu çalışma, Türkiye'deki koruma sınıflarını, yönetim süreçlerini ve neoliberal politikaların etkilerini incelemekte ve mevcut sorunları çözmek için çağdaş bir bilgi sistemi modeli önermektedir. Geliştirilen izleme modeli, ulusal kalkınma planları ve uluslararası sözleşmelere uyum sağlamayı, kamusal denetimi artırmayı ve doğa koruma süreçlerini modernize etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of neoliberal policies on protected natural areas and develop a monitoring model. Protected areas are under threat from urbanization, economic activities, technological advancements, and neoliberal capitalist practices. International nature conservation organizations have led to various agreements and national protection policies. Despite Turkey's rich biological diversity, issues such as complex national legislation, neoliberal state practices, and non-transparent administrative decisions pose significant challenges. The study examines Turkey's conservation classes, management processes, and the impact of neoliberal policies, proposing a modern information system model to address existing problems. The developed monitoring model seeks to align with national development plans and international agreements, enhance public oversight, and modernize conservation processes.