Primer aksiller hiperhidroz tedavisinde fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans yönteminin etkinlği ve güvenliği
Treatment of primary axillary hyperhidrosis with fractional microneedle radiofrequency: Efficacy and safety
- Tez No: 933287
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Primer aksiller hiperhidroz (PAH), aksiller bölgede aşırı terleme ile karakterize, bireyin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Hastaların yaşam kalitesi üzerinde ciddi psikososyal ve fonksiyonel etkiler yaratan bu durumun patogenezi henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Tedavi seçenekleri arasında topikal ter önleyiciler, sistemik ilaçlar, botulinum toksini enjeksiyonları ve cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans tedavisi, minimal invaziv yapısı ve ter bezlerini hedefleyen termal hasar mekanizması ile primer aksiller hiperhidrozda umut vaat eden bir yöntem olarak günümüzde tercih edilmektedir. Çalışmamıza Kasım 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran PAH tanısı konulan ve tedavi yöntemi olarak fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans yöntemini tercih eden 20 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, her seans öncesi ve son seanstan 1 ay sonraki klinik yanıtı ve yan etkileri incelenmiştir. Ayrıca ilk seanstan önce ve son seanstan 1 ay sonra aynı aksilladan alınan histopatolojik verileri de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tedavi öncesi ortalama HDSS 3,60 iken, altıncı ve onuncu haftada sırasıyla 1,80 ve 1,40'a kademeli olarak düşüşü gözlenmiştir. Yapılan histopatolojik incelemede tedavi öncesi ve son tedaviden 1 ay sonra aynı aksilladan alınan toplam ter bezi sayısı, apokrin ve ekrin ter bezi sayısı, en büyük ve en küçük aporin ter bezi çapında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Uygulama sonrası yan etkiler incelendiğinde eritem ve mikrokanamalar gibi minimal etkiler gözlenmiştir. Sonuç olarak; fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans, primer aksiller hiperhidroz tedavisinde güvenli, etkili ve minimal invaziv bir yöntem olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Primary axillary hyperhidrosis (PAH) is a chronic condition characterized by excessive sweating, significantly affecting individuals' quality of life through social and functional limitations. The pathogenesis of this disorder remains incompletely understood, despite its considerable psychosocial and physical impacts. Current treatment modalities include topical antiperspirants, systemic medications, botulinum toxin injections, and surgical interventions. Fractional microneedle radiofrequency, a minimally invasive method directly targeting sweat glands through controlled thermal injury, has emerged as a promising and increasingly preferred therapeutic option for managing PAH. Our study included patients diagnosed with primary axillary hyperhidrosis, who presented to the outpatient clinic of the Department of Dermatology and Venereology at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine between November 2023 and May 2024 and opted for fractional microneedle radiofrequency as their treatment method. Demographic data, clinical responses, and side effects were assessed before each session and one month after the final session. Additionally, histopathological data obtained from the same axillary region before the first session and one month after the final session were comparatively analyzed at the Department of Medical Pathology, Uludağ University Faculty of Medicine. The mean HDSS was 3.60 before treatment, gradually decreasing to 1.80 and 1.40 after the third and sixth weeks, respectively. However, histopathological examination revealed no statistically significant difference in the total number of sweat glands, the number of apocrine and eccrine sweat glands, and the largest and smallest diameters of apocrine sweat glands in biopsies obtained from the same axillary region before treatment and one month after the final session. When post-procedural side effects were evaluated, minimal complications such as erythema and microhemorrhages were observed. In conclusion, fractional microneedle radiofrequency (FMR) appears to be an effective, safe, and minimally invasive treatment option for primary axillary hyperhidrosis.