Poliazometin esaslı ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmesi ve sitotoksik etkisinin incelenmesi
Development of polyazomethine-based drug delivery systems and evaluation of their cytotoxic effect
  1. Tez No: 933296
  2. Yazar: NERMİN SALİHA TOPUZOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Biyobozunur polimerler, ilaç salım sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılan temel bileşenlerden birisi haline gelmiştir. Özellikle poliester yapılı biyobozunur polimerler bu alanda en çok kullanılan polimer sınıfıdır. Ancak, pH gibi çevresel etmenlere bağlı olarak ilaç salımının gerektiği durumlarda farklı polimerlerin kullanımı ve geliştirilmesi gerekmektedir. Poli(azometin) yapılı polimerler, omurgalarında bulunan tekrarlayan Schiff bazı gruplarından dolayı asidik pH değerlerinde monomerlerine ayrışabilmektedir. Bu durum poliazometinleri pH'a duyarlı ilaç salım sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek bir polimer haline getirmektedir. Bu çalışmada, antikarsinojenik, immünomodülatör, antiinflamatuvar, antioksidan özellikleri olan kafeik asit fenetil ester (CAPE) salımı için poli(azometin) esaslı miseller geliştirilmiştir. Bir poliazometin-PEG blok kopolimerinden sentezlenen bu miseller, pH'a duyarlı biyolojik olarak parçalanabilir doğası nedeniyle ilaç salım sistemlerinde önemli bir potansiyel göstermektedir. SEM ile karakterizasyon, ortalama çapı 135,5 nm olan küresel miselleri ortaya çıkarmıştır. Misellerin ilaç salım davranışı fizyolojik (pH 7.2) ve lizozomal (pH 5.0) pH seviyelerinde incelenmiştir. Bulgular CAPE'nin miselden pH'a duyarlı olarak salındığını göstermiştir. 24 saatlik salım çalışması gerçekleştirildiğinde, CAPE'nin miselden pH 7.2'de sadece %2.14'ü salınırken, pH 5.0'de %38.8'i salınmıştır. İnsan kaynaklı fibroblast hücreleri kullanılarak yapılan in vitro hücre canlılığı deneyleri, CAPE yüklü misellerin 48 saat sonra serbest CAPE ve boş misel ile karşılaştırıldığında minimal toksisite sergilediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, poliazometin bazlı misellerin terapötik amaçlar için hedeflenmiş ilaç dağıtımı için etkili taşıyıcılar olarak potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biodegradable polymers have become fundamental components in the development of drug delivery systems. Among these, biodegradable polyesters represent the most commonly utilized class of polymers in this field. However, in cases where drug release is required to respond to environmental factors such as pH, the use and development of alternative polymers are essential. Polymers with poly(azomethine) structures can dissociate into their monomers under acidic pH conditions due to the repeating Schiff base groups in their backbone. This characteristic makes polyazomethines promising candidates for the development of pH-sensitive drug delivery systems. In this study, poly(azomethine)-based micelles were developed for the release of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) with anticarcinogenic, immunomodulatory, anti-inflammatory, antioxidant properties. These micelles, synthesized from a polyazomethine-PEG block copolymer, demonstrate significant potential for drug delivery systems due to their pH-sensitive and biodegradable nature. Characterization by scanning electron microscopy (SEM) revealed spherical micelles with an average diameter of 135.5 nm. The drug release behavior of the micelles was examined at physiological (pH 7.2) and lysosomal (pH 5.0) pH levels. The findings indicated that CAPE release from the micelles was pH-responsive. After 24 hours, only 2.14% of CAPE was released at pH 7.2, while 38.8% was released at pH 5.0. In vitro cell viability assays using human-derived fibroblast cells showed that CAPE-loaded micelles exhibited minimal toxicity after 48 hours compared to free CAPE and empty micelles. These results demonstrate the potential of polyazomethine-based micelles as effective carriers for targeted therapeutic drug delivery.