Poli N-(3-aminofenil)-3-hidroksibenzimidik asit'in Sentez ve Karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly n-(3-aminophenly)-3-hydroxybenzimdic acid
  1. Tez No: 271478
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ilk önce bir adet azometin fenol türevi N-(3-aminofenil)-3-hidroksibenzimidik asit monomeri sentezlendi. Monomerin yapısı FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR teknikleri ile aydınlatıldı. Daha sonra N-(3-aminofenil)-3-hidroksibenzimidik asit hidrojen peroksit ve horseradish peroksidaz varlığında, farklı çözücüler ve pH: 7 tamponunda enzimatik oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu araştırıldı. En uygun çözücü olarak THF belirlendi. Monomer hidrojen peroksit ve horseradish peroksidaz varlığında THF çözücüsünde ve farklı pH (3,4,5,6,7,8,9) tamponlarında enzimatik oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu incelendi ve optimum reaksiyon şartları belirlendi. THF çözücüsünde ve pH= 7 tamponunda sentezlenen poli (N-(3-aminofenil)-3-hidroksibenzimidik asit) in yapısı FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, TGA/DTA ve GPC analiz yöntemleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study an azomethine phenol derivative monomer N-(3-aminophenyl)-3-hidroxybenzimidic acid was firstly synthesized. The structure of the monomer has been evaluated by FT-IR, UV-Vis and 1H-NMR techniques. Then enzymatic oxidative polycondensation reaction has been investigated with N-(3-aminophenyl)-3-hidroxybenzimidic acid, hydrogen peroxide, horseradish peroxidase in different solvents at pH 7. THF was chosen as suitable solvent. The enzymatic oxidative polycondensation reaction of the monomer with hydrogen peroxide and horseradish peroxidase has been investigated with different buffer solutions pH (3,4,5,6,7,8,9) in THF solvent and the optimum reaction conditions were determined. The structure of poly (N-(3-aminophenyl)-3-hidroxybenzimidic acid) that synthesized in THF solvent at pH= 7 buffer solution and characterized by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, TGA/DTA and GPC analysis techniques.