Behavior of shear deficient reinforced concrete columns jacketed with engineering cementitious composite concrete for seismic loads
Kesmede kusurlu betonarme kolonların tasarlanmış çimento esaslı kompozit beton ile deprem yüklerine karşı güçlendirilmesi
- Tez No: 933299
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI, PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, deprem ve rüzgar yükleri gibi eksenel ve yanal kuvvetlere maruz kalan kolonlarda kesme direnci eksikliğinin giderilmesine odaklanmaktadır. Orijinal kolonlar, yüksek plastik enerji yitim kapasitesi ile karakterize edilen ve iki tip malzeme kullanılarak çoklu çekme mikro çatlaklarının, yüksek çekme direncinin ve çekmede yüksek sertleşme gerinimlerinin oluşmasına izin veren bir mekanizma ile karakterize edilen, tasarlanmış çimento esaslı kompozit ECC hem kaplanmış hem de kaplanmamış liflerle güçlendirildi. Bu çalışma, ABAQUS yazılımını ve farklı koşullar altında beton davranışını temsil etmek için beton hasar plastisite modelini kullanarak, laboratuarda meydana gelenlere benzer koşullar altında 40 adet güçlendirilmiş deneysel kolon modelinin simülasyonuna ve sonlu elemanlar analizine dayanmaktadır. Gerilim-gerinim ilişkisi ve basma ve gerilimdeki malzeme modelleri kalibre edilmiştir. Sonlu eleman doğrulaması tüm deneysel numuneler için uygulanmış olup, test edilen kolonlarla yüksek benzer davranış sergilemiştir. Tasarlanmış çimento esaslı kompozit (ECC) ile güçlendirilmiş tüm kolon modellerinde, orijinal deney numunesiyle karşılaştırıldığında, yanal yük kapasitesinde bir artışın yanı sıra ani kesme kırılmasını eğilme kırılmasına dönüştürmüş ve süneklikte belirgin bir artış ve toplam ve plastik yitim enerjisinde yüksek bir artış sergilemiştir. ECC, çelik takviyeyle mükemmel uyumluluk göstermiş ve kesme takviyesi eksikliğini telafi etme konusunda yüksek seviyede başarı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on treating the lack of shear resistance of columns exposed to axial and lateral force, such as earthquake and wind loads. The original columns were strengthened using Engineered cementitious composite ECC jackets, which are characterized by high plastic energy dissipation capability, and a mechanism that allows for the development of multiple tensile microcracks, high tensile resistance, and high hardening strain in tension, using two types of ECC, coated and uncoated fibers. This study bases on simulation and finite element analysis of 40 retrofitted models of experimental columns using the ABAQUS software under conditions similar to those that occurred in the laboratory, by utilizing concrete damage plasticity model to represent concrete behavior under different conditions. The stress-strain relationship and constitutive models in compression and tension have been calibrated. The finite element verification was implemented for all experimental specimens, which exhibit high identical behavior with the tested columns. All models of strengthened specimens with Engineered cementitious composite (ECC) exhibit an increase in lateral load capacity as well as a distinct increasing in ductility that change the sudden shear failure to flexural failure and high enhancement in total and plastic dissipation energy compared with the original experimental columns. The ECC demonstrate excellent compatibility with steel reinforcement and large ability to compensate for the deficiency of shear reinforcement.