Enhancing the targeting efficieny of HEK293T-derived exosomes towards boar sperm
HEK293T kaynaklı eksozomların yaban domuzu spermine yönelik hedefleme verimliliğinin artılması
- Tez No: 933305
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVIN COWARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Oxford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ekstraselüler veziküller (EV'ler) fosfolipit tabakalı yapılardır ve her hücre tipi tarafından salınırlar. EV'ler, hücreler arası iletişim gibi fizyolojik ve patolojik dahil olmak üzere birkaç farklı süreçte yer alır. Boyutlarına bağlı olarak üç EV alt grubu vardur: apoptotik cisimler, mikro veziküller ve eksozomlar. Eksozomlar, 30-150 nm arasında değişen en küçük alt gruptur. EV'ler bir dağıtım aracı olarak kullanılabilir, çünkü nano ölçekli boyurlara sahiptirler, geniş bir yüzey alanına sahiptirler ve EV'lerin içselleştirilmesi enerji ve reseptörden bağımsızdır. Teslimat verimliliğini artırmak için, araçlar CPP'ler dahil edilerek tasarlanabilir, kargo yüklenebilir ve sperm de dahil olmak üzere farklı hücre tiplerine teslim edilebilir. Bu projede, (1) eksozomları HEK293T hücrelerinden izole etmek, (2) bu eksozomları boyayarak işlevselleştirmek: C105Y-CP05 peptit oranları, 1:1, 1:10, 1:100, (3) eksozomları TEM ve NTA teknikleri ile karakterize etmek, (4) boyamayı akış sitometrisi ve western blot teknikleri ile doğrulamak, (5) domuz spermini çıplak ve boyalı eksozomlarla inkübe etmek (n=3) ve (6) bu eksozomların sperm kinematik parametrelerini analiz ederek spermin işlevselliği üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olup olmadığını gözlemlemek amaçlanmıştır. Çıplak ve boyalı eksozomların spermin işlevselliğini önemli ölçüde etkilemeyeceğini varsaydık. Bununla birlikte, kontrol ve kapasitasyon ortamı arasında önemli bir fark bekliyoruz, çünkü ikincisi spermin kapasitasyonuna neden olan BSA'yı içerir. Sonuçlarımızda, beklendiği gibi, çıplak veya etiketli eksozomların sperm işlevselliği üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır. Ayrıca, kontrol ve kapasitasyon ortamı arasında önemli bir fark vardı ve ikincisinde sperm işlevselliği arttı. Bazı tedavi gruplarında progesteron ilavesi, kapasitasyonu başlattığı için spermi önemli ölçüde etkilemiştir. Bu çalışma, çıplak ve etiketli eksozomların sperm işlevselliğini etkilemediğini, ancak daha büyük bir örneklem büyüklüğü ile tekrarlanması gerektiğini doğrulamıştır. Gelecekte, eksozomlar spermlere terapötik bir dağıtım aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles (EVs) are phospholipid-layered structures, and they are released by every type of cell. EVs are involved in several different processes, including physiological and pathological such as intercellular communication. There are three sub-group of EVs depending on their size: apoptotic bodies, microvesicles, and exosomes. Exosomes are the smallest sub-group in size, ranging from 30-150 nm. EVs can be used as a delivery tool because they have nano-scaled size, have a broad surface area, and the internalisation of EVs is energy- and receptor-independent. To increase the efficiency of delivery, EVs can be engineered by incorporating CPPs, cargo can be loaded and delivered to different types of cells, including sperm. In this project, the aims were to (1) isolate exosomes gtom HEK293T cells, (2) funtionalize these exosomes by painting them with three exosome:C105Y-CP05 peptide ratios, 1:1, 1:10, 1:100, (3) characterise exosomes with TEM and NTA techniques, (4) confirm the painting by flow cytometry and western blot techniques, (5) incubate boar sperm with naked and painted exosomes (n=3), and (6) observe if these exosomes have any detrimental effect on the functionality of the sperm by analysing sperm kinematic parameters. We hypothesized that naked and painted exosomes will not significantly affect the functionality of the sperm. However, we expect a significant difference between the control and the capacitating media since the latter includes BSA that causes capacitation of the sperm. In our results, as expected, there were no significant effects of naked or labelled exosomes on the sperm functionality. Moreover, there was a significant difference between control and capacitating media, and sperm functionality increased in the latter. In some of the treatment groups, progesterone addition significantly affected sperm since it initiates capacitation. This study confirmed that naked and labelled exosomes did not affect sperm functionality, however, it should be repeated with a larger sample size. In the future, exosomes can be used as a therapeutic delivery tool to sperm.