İzole koroner arter bypass greftleme (CABG) yapılan hastalarda perioperatif kan transfüzyonunun postoperatif mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effect of perioperative blood transfusion on postoperative mortality and morbidity in patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting (CABG)
- Tez No: 933309
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BÜYÜKBAYRAK, DR. FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Mevcut çalışmanın amacı, izole koroner arter bypass greftlemesinde (CABG) intraoperatif ve postoperatif dönemde 1 veya 2 ünite RBC transfüzyonunun postoperatif mortalite ve morbidite üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2024 ve 11.09.2024 tarihler arasında hastanemizde yapılan 633 izole CABG ameliyatı incelenmiştir. Dahil edilme ve dışlama kriterleri sonrasında elektif veya ivedi şekilde izole CABG yapılan ve 2 veya daha az RBC transfüzyonu yapılan 320 hasta üzerinde araştırma yapılmıştır. Hastalar intraoperatif ve postoperatif dönemlerde RBC transfüzyonu yapılma durumuna göre RBC transfüzyonu yapılmayanlar transfüzyon (-); 1 veya 2 ünite RBC transfüzyonu yapılanlar transfüzyon (+) olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplar arasındaki postoperatif sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 320 hastada operasyon sonrası 30 gün içinde ölüm gözlenmedi. Yoğun bakım süresi transfüzyon yapılan hastalarda anlamlı şekilde daha uzundu (32 [26-48] saat vs.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to investigate the effect of 1 or 2 units of RBC transfusion during the intraoperative and postoperative periods on postoperative mortality and morbidity in isolated coronary artery bypass grafting (CABG). Methods: In our study, 633 isolated CABG surgeries performed in our hospital between January 1, 2024, and September 11, 2024, were analyzed. Following the inclusion and exclusion criteria, the study was conducted on 320 patients who underwent elective or urgent isolated CABG and received 2 or fewer units of RBC transfusion. Patients were divided into two groups based on whether they received RBC transfusion during the intraoperative and postoperative periods: those who did not receive RBC transfusion were classified as transfusion (-), and those who received 1 or 2 units of RBC transfusion were classified as transfusion (+). Postoperative outcomes were compared between the groups. Results: No mortality was observed within 30 days postoperatively in the 320 patients included in the study. The intensive care unit stay was significantly longer in patients who received transfusion (32 [26-48] hours vs.