Etiyolojisinde paroksismal atrial fibrilasyon (PAF) saptanan inme hastalarının risk faktörlerinin incelenmesi ve inme hastalarında PAF riski hesaplama skoru oluşturulması
Evaluation of risk factors in stroke patients with paroxysmal atrial fibrillation (PAF) and development of a risk score for PAF
  1. Tez No: 933315
  2. Yazar: BEGÜM YARALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamız, pratiğimizde azımsanamayacak sayıda inme hastasının paroksismal atriyal fibrilasyonu(PAF) olup PAF'ın paroksismal ve asemptomatik natüründen dolayı tanı ve doğru tedavi sürecinin uzamasıyla rekürren inme geçirdiği gözleminden doğmuştur. Amacımız inme hastalarında PAF riski için skorlama sistemi oluşturarak doğru hasta grubunu diferansiye etmek ve rekürrensi önlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Nöroloji Kliniği'nde son 5 yılda iskemik inmeyle izlenen ve etiyolojisi tetkik edilen 940 hasta alındı. Takiplerinde PAF saptanan(n:261) hasta grubu, non-PAF(n:679) kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Hastaların klinik ve demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, nörolojik muayene, detaylı nörogörüntüleme özelliklerinden yararlanarak risk belirlemek için lojistik regresyon analizi yapıldı. BULGULAR Çalışmamızda geçirilmiş inme, geçirilmiş inme sayısının fazlalığı, iskemik inme ve anterior/posterior sirkülasyonda temporal yayılım(p:0,002, p2, NIHSS>5 olması risk faktörüydü.
Özet (Çeviri)
Our study aims to develop a new scoring system to assess the risk of paroxysmal atrial fibrillation(PAF) in stroke patients, helping to identify the correct patient group and prevent recurrent strokes. MATERİALS AND METHODS We included 940 ischemic stroke patients from the Neurology Clinic, divided into two groups: 261 with PAF and 679 non-PAF. Logistic regression analysis was performed using clinical, demographic, laboratory, neurological and neuroimaging findings to assess risk factors. RESULTS In our study, stroke history, number of prior ischemic strokes, temporal summation in the anterior/posterior circulation, gender, age, hypertension, dyslipidemia, ischemic heart disease, AEA on ECG, MRS>2, NIHSS>5 were identified as risk factors for PAF.