Kusurluluğu etkileyen nedenlerin maddi şartlarında veya varlığında hata ve ceza hukuku sorumluluğu
Mistake in material conditions of reasons affecting the culpability or mistake in existence of reasons affecting the culpability and criminal liability
  1. Tez No: 933333
  2. Yazar: GÖKÇE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Çalışmanın konusu“Kusurluluğu Etkileyen Nedenlerin Maddi Şartlarında veya Varlığında Hata ve Ceza Hukuku Sorumluluğu”dur. Kusurluluğu etkileyen nedenler, Türk Ceza Kanunu'nun“Ceza Sorumluluğunu Kaldıran veya Azaltan Haller”başlıklı 24 ile 34. Maddeleri arasında hukuka uygunluk nedenleri ve hata ile ilgili hükümler ile birlikte yer almaktadır. İlgili bölümde yer alan ve kusurluluğu etkileyen nedenler üst başlığında yer alan durumlardan bir kısmı kusur yeteneğini ortadan kaldırdığından kusurluluğu kaldıran neden, bir kısmı kusur yeteneğini ortadan kaldırmamakla birlikte, dış dünyada meydana gelen bazı koşullar nedeniyle kusur yeteneği kapsamında yer alan irade yeteneğinde azalma meydana getiren kusuru azaltan neden, bir kısmı ise, yine dış dünyada meydana gelen koşullar nedeniyle artık kişimim ilgili duruma göre hukuka uygun davranmasının kendisinden bklenemeyeceği sınıra kadar bir motivasyon baskısı altında olduğu kabul edilen mazeret nedenleridir. Bu çalışmada ilk olarak kusur kavram olarak açıklanmaya çalışılmış ve suç teorisindeki yeri, konuyla ilgili ileri sürülen görüşlere yer verilmek suretiyle belirlenmiştir. Devamında, hatanın sınıflandırılmasıyla ilgili tartışmalara yer verilmiş ve hata hususunun ana ayrım olarak kastı kaldıran hata ve kusurluluğu etkileyen hata olarak incelenmesi gerektiği belirtilmiştir. Son olarak Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kusuru azaltan neden ile mazeret nedenlerinin maddi şartları tespit edilerek, bunlarda düşülen hatanın sonuçları açıklanmıştır. Çalışmada ilgili sorunlar tartışılırken kaynak Alman hukukundaki doktrin görüşleri ve yarg
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“Mistake in the Material Conditions or Mistake in Existence of Reasons Affecting the Culpability and Criminal Liability”. The reasons affecting the culpability are included between Articles 24 and 34 of the Turkish Criminal Code titled“Conditions that remove or reduce criminal responsibility”together with the provisions on the reasons for compliance with the law and mistake. Some of the situations included in the relevant section under the heading of reasons affecting culpability are reasons that remove culpability because they eliminate the ability to fault, some of them are reasons that reduce culpability that do not eliminate the ability to fault due to certain conditions in the outside world, and some of them are excuse reasons that are accepted to be under a motivational pressure up to the limit where the person can no longer be expected to act in accordance with the law according to the relevant situation due to the conditions in the outside world. In this study, firstly, the consept of culpability is tried to be explained and its place in the theory of crime is detemined by giving place to the views put forward on the subject. Subsequently, the discussions on the classification of the mistake are given and it is stated that the mistake in criminal law should be analysed as the mistake that removes the intent and the mistake that affects the culpability and the reasons for excuse in the Turkish Criminal Code are determined and the consequences of the mistake in these conditions are explained. While discussing the related problems in the study, the doctrinal opinions and judicial decisions in German law are included.