Bir türk islâm düşünürü olarak Nurettin Topçu
Nurettin Topçu as a turkish-islamic thinker
- Tez No: 933339
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nurettin Topçu'nun Türk-İslâm Düşüncesi içindeki yerini tesbit etmektir. Özellikle Türk-İslâm Düşünce tarihi açısından bu yerin anlamını araştırmak ve Topçu'nun bu düşünceye katkılarını irdelemektir. Bu çalışmada ayrıca Nurettin Topçu'nun medeniyet tasavvuru çerçevesinde felsefe anlayışı da değerlendirilmeye çalışılacaktır. Nurettin Topçu, temellerini Anadolu irfanından alan, felsefi kavramsallaştırmalarla ortaya koyduğu düşünceleri ile ahlâk, din, aile, siyaset, eğitim gibi alanlarda yazmıştır. Nirengi noktası Türk medeniyetinden aldığı adalet, merhamet, cesaret kavramlarıdır. Akıldan, ferasetten uzak, taassubun, cehaletin pençesinde olan toplumların nasıl yıkılmaya mahkûm olduklarını anlatmıştır.
Özet (Çeviri)
Nurettin Topçu as a Turkish-Islamic Thinker The aim of this study is to determine Nurettin Topçu's place in Turkish-Islamic Thought. Especially to investigate the meaning of this place, in terms of the history of Turkish-Islamic thought, and to examine Topçu's contributions to this thought. We will also try to evaluate Nurettin Topçu's understanding of philosophy within the framework of his vision of civilization in this study. Nurettin Topçu wrote on such as morality, religion, family, politics and education, with his thoughts derived from Anatolian wisdom and put forward with philosophical conceptualizations. The reference point is the concepts of justice, mercy and courage taken from Turkish civilization. He explained how societies that are far from reason and insight, and are in the grip of bigotry and ignorance, are doomed to collapse