Doyle Tip 4B mallet kırıklarının tedavisinde 'Pin ortez ekstansiyon blok pinleme' cerrahi yöntemi ile konservatif tedavi yönteminin karşılaştırılması
Comparison of 'Pin orthosis extension blocking' surgical method and conservative treatment method in the treatment of Doyle Type 4B mallet fractures
  1. Tez No: 933345
  2. Yazar: KEMAL ARDA ÇÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ, DR. MAHMUD AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Amaç: Prospektif, randomize kontrollü şekilde yapılan bu çalışmada amacımız, Doyle Tip 4B Mallet kırıklarının tedavisinde Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniğiyle tedavi edilen hastalar ile geleneksel konservatif tedavi tekniği ile tedavi edilen hastaların sonuçlarını karşılaştırmaktı. Hastalar ve Metod: Bu çalışmaya, Mallet kırığı nedeniyle hastanemize başvuran ve kırık fragmanın DIP eklem yüzeyinin % 20-50'sini kapsadığı 62 hasta dahil edildi. Otuz üç hasta Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği ile tedavi edilirken 29 hasta konservatif teknik ile tedavi edildi. Çalışmaya katılan hastalar klinik ve radyografik sonuçları ile değerlendirildi. DIP eklemin aktif hareket açıklığı ve ekstansiyon kaybı bir gonyometre ile ölçüldü. Crawford kriterleri ise fonksiyonel sonuçları değerlendirme amacıyla kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 62 hastanın 20'si kadın, 42'si erkekti. Hastaların ortalama yaşı 34,0 ± 11,7 yıl (aralık, 18-62 yıl) idi. Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği ile tedavi edilen gruptaki hastalar, Crawford kriterleri açısından değerlendirildiğinde anlamlı olarak daha iyi sonuçlar gösterdi. Sonuçlar: Her iki tedavi yönteminin karşılaştırıldığı çalışmamızda 'Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği'nin Mallet kırığına özgü komplikasyon oranları ve 8 tedavi sonuçları açısından konservatif tekniğe göre daha üstün olduğu, Mallet kırıklarının tedavisinde güvenle uygulanabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar Sözcükler; Crawford kriterleri, Konservatif teknik, Mallet kırığı, Pin-ortez Ekstansiyon-blok pinleme tekniği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: In this prospective, randomized controlled study, our aim was to compare the results of patients treated with Pin-orthosis extension block pinning technique and those treated with traditional conservative treatment technique in the treatment of Doyle Type 4B Mallet fractures. Patients and Methods: Sixty-two patients who were admitted to our hospital with Mallet fractures and in whom the fracture fragment covered %20-50 of the DIP joint surface were included in this study. Thirty-three patients were treated with Pin-orthosis extension block pinning technique, while 29 patients were treated with non-surgical technique. The patients included in the study were evaluated with their clinical and radiographic results. Active range of motion and extension loss of the DIP joint were measured with a goniometer. Crawford Criteria were used to evaluate the functional results. Results: Of the 62 patients included in this study, 20 were female and 42 were male. The mean age of the patients was 34.0 ± 11.7 years ( range,18-62 years). Patients in the group treated with the pin-orthosis extension block pinning technique showed significantly better results when evaluated in terms of Crawford criteria. Conclusion: In our study comparing both treatment methods, we believe that the Pin orthosis extension block pinning technique is superior to the conservative technique in 9 terms of complication rates specific to Mallet fractures and treatment results, and can be safely applied in the treatment of Mallet fractures. Keywords; Conservative technique, Crawford criteria, , Mallet Fracture, Pin-orthosis Extension-block pinning technique.