Value generation in the supply chain of dentistry products
Diş hekimliği ürünlerinin tedarik zinciri değeri
- Tez No: 933347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye başladıkça diş sağlığına ve estetik görünüme verilen önem de hızla artmaya başladı. Araştırma sırasında bu artışa yardımcı olan en önemli ürünün diş seramikleri olduğunu gördük. Diş seramikleri modern diş dünyasının vazgeçilmez ürünleri haline gelmiştir. Bitmiş dişin kalitesini artırmak için üreticiler, distribütörler, teknisyenler ve diş hekimleri neredeyse 100 yıldır yenilikler üzerinde çalıştı. Yeni teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin artmasıyla birlikte, biten işin değeri de hızla arttı. Günümüz dünyasında diş sağlığı herkes için oldukça pahalı bir işlem haline gelmiştir. Bitmiş yapay dişin değer zincirini değerlendirerek değerini etkileyen ana parametrelerin öğrenilmesi önemlidir. Dental seramiklerin değer zincirini anlamak için SD Ceram Dental Ceramic Markanın bilgileri kullanıldı. Diş seramiğinin değer zinciri, toz formların üretiminden başlar ve tozların yapay dişlere dönüştürülmesiyle tamamlanır. Teorik hesaplamalar bitmiş dişin fiyatının bölgeye ve şehre göre değişmediğini göstermektedir. Gerçek piyasa fiyatı dış etkenler nedeniyle değil, diş hekimleri ve teknisyenlerin söylediği fiyat esnekliği nedeniyle değişmektedir. Bu tezimizde bitmiş yapay dişlerin artmasının sebebinin teknisyen ve diş hekimlerinin yaptıkları işin kontrolsüz fiyatlandırılmasından kaynaklandığını tespit ettik. Bu sorunu çözmek için diş hekimleri ve teknisyenler tarafından yapılan işlerin fiyatlandırılmasına ilişkin bazı hükümet kontrolleri yapılabilir ve bu şekilde diş hekimliği pazarındaki yüksek fiyatlandırma sorunu çözülebilir.
Özet (Çeviri)
As people began to pay more attention to their health, the importance placed on dental health and aesthetic appearance began to increase rapidly. During the research, we saw that dental ceramics are the most important product which helps this increase. Dental ceramics have become indispensable products in the modern dental world. To increase the quality of the finished tooth manufacturers, distributors, technicians, and dentists worked on innovations for almost 100 years. With the increase of new technologies and innovative products, the value of the finished work also increased rapidly. In today's world dental health become a very expensive procedure for everyone in the world. It is important to learn the main parameters that effects the value of the finished artificial tooth by evaluating it value chain. To understand the value chain of dental ceramics SD Ceram Dental Ceramic Brands information's are used. The value chain of dental ceramics starts from the manufacturing of powder forms and finishes with the transformation of powders into artificial teeth. The theoretical calculations show that the price of the finished tooth does not change from region and city. Real market price changes not because of the outer forces but because of the price flexibility for the word done by dentists and technicians. In this thesis, we find out that the reason of increase of finished artificial tooth is because of the uncontrolled pricing for the work done by technicians and dentists. To solve this problem some governmental controls regarding the pricing of the work done by dentists and technicians can be done to solve the high pricing problem of the dental market.