Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda sarkopeni değerlendirilmesi̇
Evaluation of sarcopenia in patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 933348
  2. Yazar: NİDA LALE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma gonartroz nedeniyle total diz artroplastisi (TDA) uygulanan hastalarda sarkopeni sıklığını ve evrelerini değerlendirmeyi; sarkopeniyle ilişkili kas kütlesi, kas gücü ve fiziksel performans parametrelerinin zamana bağlı değişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi sonrası süreçte hastaların fonksiyonel durumu, beslenme düzeyi ve yaşam kalitesindeki değişimlerin izlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak planlanan çalışmamıza, İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi polikliniklerine başvuran ve gonartroz tanısı nedeniyle TDA ameliyatı sırasına alınan 37 hasta çalışmaya dahil edildi. Sarkopeni tanısı Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP2) kriterlerine göre; SARC-F anketi, baldır çevreşi (BÇ) ölçümü, el kavrama gücü (dinamometre ile), biyoelektrik empedans analizi (BİA) yöntemiyle yapılan vücut kompozisyonuve yürüme hızı ölçümleriyle konulmuştur. Fiziksel performans, kısa fiziksel performans bataryası (KFPB) ile ölçüldü. Fonksiyonel durum Barthel İndeksi (Bİ), kırılganlık düzeyi FRAIL skalası, yaşam kalitesi EQ-5D ve beslenme durumu Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF) ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 67.92 ± 5.21 yıl olup %83.8'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the prevalence and stages of sarcopenia in patients undergoing total knee arthroplasty (TKA) due to knee osteoarthritis, and to investigate the time-dependent changes in muscle mass, muscle strength, and physical performance parameters associated with sarcopenia. Additionally, the study intends to monitor changes in functional status, nutritional level, and quality of life throughout the postoperative period. Materials and Methods: This prospective observational study included 37 patients scheduled for TKA due to knee osteoarthritis, recruited from the orthopedic outpatient clinics of Istanbul Physical Medicine and Rehabilitation Training and Research Hospital and Bagcilar Training and Research Hospital. Sarcopenia was diagnosed according to the criteria of the European Working Group on Sarcopenia in Older People 2 (EWGSOP2), using the SARC-F questionnaire, calf circumference (CC) measurement, handgrip strength (via dynamometry), body composition analysis by bioelectrical impedance analysis (BIA), and gait speed. Physical performance was assessed using the Short Physical Performance Battery (SPPB). Functional status was evaluated with the Barthel Index (BI), frailty with the FRAIL scale, quality of life with the EQ-5D, and nutritional status with the Mini Nutritional Assessment – Short Form (MNA-SF). Results: The mean age of the patients was 67.92 ± 5.21 years, and 83.8% were female.