Üretici atölye seçiminde AHP ve uygulaması
AHP and its application in the manufacturer workshop selection process
- Tez No: 933361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Rekabet seviyesinin yüksek olduğu tekstil sektöründe uygun üreticiyi bulabilmek seçebilmek önemli bir karar verme sürecidir. Bu süreçte birçok kriterin bir arada bulunması karar verme sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Mevcut alternatifler arasından en uygun olan alternatifi belirlemek karar vericiler için oldukça zor bir durumdur. Bu durumda karar verme yöntemlerini kullanmak karar vericiler açısından daha sağlıklı olacak ve birçok kaybı önleyecektir. Tekstil sektörünün başlıca sorunlarından biri olan nitelikli üretici arayışı çok önemlidir. Bu doğrultuda doğru karar vermek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan AHP(Analitik Hiyerarşik Proses) yöntemi yol göstericidir. En iyi tedarikçiyi en optimum şekilde bulabilmek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Çalışmanın amacı üretim için büyük öneme sahip olan bazı kriterlerin hatta şartların göz önüne konularak mevcuttaki tüm üreticiler nezdinde değerlendirilmesi ve üretim için en uygun olan atölyenin seçilmesi hedeflenmiştir. Firma içerisinde uzman kişilerin görüşüne başvurularak bir değerlendirme süreci başlatılmış ve bu hedef doğrultusunda tüm kriterler, alt kriterler sonrasında bu kriterler ve alt kriterler doğrultusunda da tüm alternatifler değerlendirilmiş ve ağırlık dereceleri elde edilmiştir. Elde edilen ağırlık derecelerinden yola çıkarak nitelikli üreticiyi seçmek ve tüm üreticiler arasında bir sıralama oluşturmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the textile industry, where the level of competition is high, finding and choosing the appropriate manufacturer is an important decision-making process. The combination of many criteria in this process makes the decision-making process even more difficult. Determining the most suitable alternative among the available alternatives is a very difficult situation for decision makers. In this case, using decision-making methods will be healthier for decision makers and will prevent many losses. The search for qualified producers, which is one of the main problems of the textile industry, is very important. In this regard, the AHP (Analytic Hierarchical Process) method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, is guiding to make the right decision. It is one of the best methods that can be used to find the best supplier in the most optimal way. The aim of the study is to evaluate some of the criteria and even conditions that are of great importance for production, by all existing manufacturers, and to select the most suitable workshop for production. An evaluation process was initiated by consulting experts within the company, and in line with this goal, all criteria and sub-criteria were evaluated and all alternatives were evaluated in line with these criteria and sub-criteria and their weight levels were obtained. Based on the weight ratings obtained, it is possible to select the qualified manufacturer and create a ranking among all manufacturers.