Yetişkin ayrılma anksiyetesinin duygu düzenleme güçlüğü ve duyguları ifade etme ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between adult separation anxiety and difficulty in emotion regulation and expressing emotions
  1. Tez No: 933380
  2. Yazar: BÜŞRA TEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın temel amacı yetişkin ayrılma anksiyetesinin duygu düzenleme güçlüğü ve duyguları ifade etme ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 18-60 yaş aralığında, toplam 483 katılımcıya Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Duygu Düzenleme Güçlüğü-8 Ölçeği ve Duyguları İfade Etme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS programı kullanarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; Ayrılma anksiyetesi düzeyi arttıkça duygu düzenleme güçlüğü düzeyinin ve duyguları ifade etme düzeyinin arttığı görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğü düzeyi arttıkça duyguları ifade etme düzeyinin de arttığı saptanmıştır. Kadınların ayrılma anksiyetesi, duygu düzenleme güçlüğü ve duyguları ifade etme düzeyi erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. 26-35 yaş grubunun ayrılma anksiyetesi, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade etme düzeyi hem 18-25 yaş grubundan hem de 36-60 yaş grubundan daha yüksek bulunmuştur. Ayrılma anksiyetesi ve duygu düzenleme güçlüğü öğrenim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak duyguları ifade etme öğrenim durumuna göre değişmektedir. Lisans ve lisansüstü mezunlarının duyguları ifade etme düzeyi, lise ve altı mezunlarından daha yüksek bulunmuştur. Evli katılımcıların ayrılma anksiyetesi düzeyi bekâr katılımcılardan; evli katılımcıların duygu düzenleme güçlüğü düzeyi boşanmış katılımcılardan; evli katılımcıların duyguları ifade etme düzeyi bekâr ve boşanmış katılımcılardan daha yüksek bulunmuştur. Daha önce psikolojik destek alan katılımcıların ayrılma anksiyetesi ve duygu düzenleme güçlüğü düzeyi daha önce psikolojik destek almayan katılımcılardan daha yüksek bulunmuştur. Ancak duyguları ifade etme daha önce psikolojik destek alma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the relationship between adult separation anxiety and difficulty in regulating emotions and expressing emotions. For this purpose, the Adult Separation Anxiety Questionnaire, Difficulty in Emotion Regulation-8 Scale and Expressing Emotions Scale were administered to a total of 483 participants between the ages of 18-60. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS program. As a result of the analysis; It has been observed that as the level of separation anxiety increases, the level of difficulty in emotion regulation and the level of expressing emotions increase. It has been determined that as the level of emotion regulation difficulty increases, the level of expressing emotions also increases. Women's levels of separation anxiety, difficulty in regulating emotions, and expressing emotions were found to be higher than men. Separation anxiety, emotion regulation difficulties and emotional expression levels of the 26-35 age group were found to be higher than both the 18-25 age group and the 36-60 age group. Separation anxiety and difficulty in emotional regulation do not show any significant difference according to educational status. However, expressing emotions varies depending on the educational level. The level of emotional expression of undergraduate and graduate graduates was found to be higher than high school graduates or below. The separation anxiety level of married participants is higher than that of single participants; Married participants' level of emotion regulation difficulty was higher than divorced participants'; The level of emotional expression of married participants was found to be higher than single and divorced participants. The separation anxiety and emotion regulation difficulty levels of the participants who had previously received psychological support were found to be higher than the participants who had not received psychological support before. However, expressing emotions does not show a significant difference according to previous psychological support.