Çevrimiçi algılanan hizmet kolaylığı ve faydaların çevrimiçi kompulsif satın alma davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of online perceived service convenience and benefits on online compulsive buying behaviour
  1. Tez No: 933401
  2. Yazar: BURCU TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, çevrimiçi olarak vakit geçirme olanaklarında gelişmeler meydana gelmiştir. Teknoloji Kabul Modeli çerçevesinde tüketiciler, çevrimiçi satın alma davranışına yönelmiştir. Bu süreçte oluşan, çevrimiçi algılanan hizmet kolaylığı kavramı, bir internet sitesi veya uygulama üzerinden sunulan hizmetin kullanıcılar tarafından ne kadar kullanıcı dostu ve erişilebilir olduğunu yansıtmaktayken; çevrimiçi algılanan fayda kavramı, genellikle kullanıcıların beklentilerini karşılama, ihtiyaçlarını giderme, zaman veya çaba tasarrufu sağlama, maliyet gibi faktörleri içermektedir. Çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilerin satın alma davranışlarından biri olan çevrimiçi kompulsif satın alma davranışı ise, kişinin çevrimiçi alışveriş yaparken kontrolsüz bir şekilde ve gereksiz yere sık sık ürün veya hizmet satın alma eğilimidir. Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi alışverişin algılanan hizmet kolaylığı ve faydaları ile çevrimiçi kompulsif satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında, anket yöntemi ile 392 cevaplayıcıdan alınan veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çevrimiçi algılanan hizmet kolaylığı ve faydaların çevrimiçi kompulsif satın alma davranışına etkisinin bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the internet, there have also been improvements in the opportunities to spend time on the internet. Within the framework of the Technology Acceptance Model, consumers have turned to online purchasing behavior. While the concept of online perceived service ease that emerges in this process reflects how user-friendly and accessible the service offered through a website or application is for users, the concept of online perceived usefulness generally includes factors such as meeting users' expectations, meeting their needs, saving time or effort, and cost. Online compulsive buying behavior, one of the purchasing behaviors of online shoppers, is the tendency of a person to purchase products or services frequently, uncontrollably and unnecessarily while shopping online. The aim of this study is to reveal the relationship between perceived service convenience and benefits of online shopping and online compulsive buying behavior. Within the scope of this study, data obtained from 392 respondents were analyzed through the survey method. Research findings show that perceived online service convenience and benefits have an impact on online compulsive purchasing behavior.