İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sorgulama temelli etkinliklerle felsefi bakış açılarının desteklenmesi
Supporting the philosophical perspectives of primary school fourth grade students with question-based activities
- Tez No: 933407
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin felsefi bakış açılarının sorgulama temelli etkinliklerle desteklenmesini incelemektir. Çalışmada, sorgulama temelli eğitimle felsefi bakış açıları geliştirmeyi hedefleyen deney grubu ile geleneksel öğretim ile felsefi bakış açıları geliştirmeyi hedefleyen kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, İstanbul ili Pendik ilçesindeki Turgut Reis İlkokulunun dördüncü sınıfında öğrenim gören, her birinde 20'şer öğrenci bulunan iki ayrı sınıfta toplam 40 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler rastgele olarak 20'şer kişilik deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere on hafta boyunca sorgulama temelli felsefe etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubu normal eğitim programına devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak“İlkokul Çocukların Felsefi Tutum ve Davranışlarını Belirleme Kontrol Listesi”,“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”,“İlkokul Çocuklarının Felsefi Bakış Açılarına Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Felsefi Hikâye Çözümleme Testi”kullanılmıştır. Bu ölçek, öğrencilere öntest ve sontest olarak uygulanmıştır Verilerin analizinde hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi ve shapiro-wilk testleri kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde sosyal bilimler alanına yönelik hazırlanmış istatistiksel paket program yazılımı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the development of philosophical perspectives of fourth-grade primary school students through inquiry-based activities. The study compared an experimental group aimed at developing philosophical perspectives through inquiry-based education with a control group aimed at developing philosophical perspectives through traditional teaching methods. The research was conducted using a pre-test-post-test control group experimental design. The study group consists of 40 students in total, divided into two separate classes of 20 students each, attending the fourth grade at Turgut Reis Primary School in the Pendik district of Istanbul. Students were randomly assigned to experimental and control groups of 20 students each. While students in the experimental group participated in inquiry-based philosophy activities for ten weeks, the control group continued with their regular curriculum. Data collection tools included“Primary School Children's Philosophical Attitudes and Behaviors Checklist,”“Reading Attitude Scale,”“Primary School Children's Philosophical Perspectives Attitude Scale,”and a“Philosophical Story Analysis Test”prepared by the researcher. These scales were administered as pre-test and post-test. Both quantitative and qualitative methods were used in data analysis. Independent sample t-test and Shapiro-Wilk tests were used in the analysis of quantitative data. Statistical package program software designed for social sciences was used in the analysis of quantitative data. Descriptive method was used in the analysis of qualitative data.