P-konveks fonksiyonlar için hermite-hadamard tip eşitsizlikler
Hermite-hadamard type inequalities for P-convex functions
  1. Tez No: 933406
  2. Yazar: İPEK AYANA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN TINAZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Konveks fonksiyonların özelliklerinden biri, fonksiyonun integral ortalaması için, fonksiyonun integral sınırlarındaki değerleri cinsinden alt ve üst sınır sunan Hermite-Hadamard eşitsizliğini sağlamasıdır. Konveks fonksiyonların bir genellemesi olan p-konveks fonksiyonlar ve türevinin mutlak değeri p-konveks olan fonksiyonlar için sağ ve sol Hermite- ˘ Hadamard tip eşitsizlikler literatürde ifade edilmiştir. Bu tezde, bu çalışmalar derlenmiş ayrıca henüz literatürde rastlanılmayan ikinci türevinin mutlak değeri p-konveks olan fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tip eşitsizlikler elde edilmiştir. Bu şekilde p-konveks fonksiyonlar için verilen Hermite-Hadamard tip eşitsizliklerin bir araya getirilmesi ve konunun ilgilileri için bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmada sırayla p-konveks fonksiyonların temel özellikleri, kendisi ve türevinin mutlak değeri p-konveks olan fonksiyonlar için Hermite-Hadamard eşitsizlikler ve ikinci türev içeren integral özdeşlikler verilmiş, daha sonra integral özdeşlikler kullanılarak, ikinci türevinin mutlak değeri p-konveks olan fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tip ˘ eşitsizlikler elde edilmiştir. Elde edilen bu eşitsizliklerde bir p-konveks fonksiyon örneği konularak bazı özel fonksiyonlar ve ortalamalarla ilgili eşitsizlikler uygulama olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the properties of convex functions is that they satisfy the Hermite-Hadamard inequality, which provides lower and upper bounds for the integral mean of the function in terms of its valuesat the integral limits of the function. Right and left Hermite-Hadamard type inequalities have been expressed in the literature for p-convex functions, which are generalizations of convex functions, and for functions whose absolute value is p-convex. In this work, these studies were compiled and Hermite-Hadamard type inequalities were obtained for functions whose absolute value of the second derivative is p-convex, which have not yet been found in the literature. In this way, it is aimed to bring together the Hermite-Hadamard type inequalities given for p-convex functions and to create a resource for those interested in the subject. In the study, the basic properties of p-convex functions, Hermite-Hadamard inequalities for functions whose absolute value and derivative are p-convex, and integral identities involving the second derivative are presented. Then, by using these integral identities, Hermite-Hadamard-type inequalities for functions whose second derivative's absolute value is p-convex are derived. In the obtained inequalities, an example of a p-convex function is provided, and inequalities related to certain special functions and averages are given as applications.