Geçici koruma statüsündeki öğrenci velilerinin eğitim süreçlerine uyumu
Adaptation of parents of students under temporary protection to the education process
  1. Tez No: 933423
  2. Yazar: ZENNURE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, geçici koruma statüsündeki öğrenci velilerinin eğitim süreçlerine uyumunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan 40 Suriyeli öğrenci velisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan Suriyeli velilerden 18'i erkek, 22'si ise kadındır. Çalışma Bolu ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ilkokulda 19 farklı sınıfa devam eden öğrencilerin velileri ile gerçekleşmiştir. Görüşmeler okul ortamında yüz yüze yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Geçici koruma statüsündeki öğrenci velileri ile yapılan görüşmeler neticesinde ulaşılan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan içerik analizi sonrasında bulgular sekiz ana tema (Kültürel Çevreye Uyum, Dil Bariyeri, İletişim, Uyum Sürecinde Veli Desteği, Ödevler, Okul Veli İş Birliği, Akran Zorbalığı, Arkadaş Seçimi) altında analiz toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre geçici koruma statüsündeki öğrenci velileri göç sonrasında en çok dil alanında problemler yaşadıklarını bu sürecin kültürel çevreye uyum problemine neden olduğu ifade etmişlerdir. Okula uyum sürecinde yine dil bariyerinin önemli bir faktör olduğu, çocuklarının eğitim süreçlerinde maddi olanaklarının kısıtlı olması, bazı materyallere ulaşamama gibi nedenlerden dolayı ödevler ve sürece katkılarının sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Yine geçici koruma statüsündeki velilerin eğitim süreçlerine uyumu ile ilgili olarak okul ve diğer velilerle iş birliği süreçlerine ilişkin de sonuçlar, araştırmada yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak uygulamaya ve yeni araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the adaptation of parents with temporary protection to the educational processes of their children. For this purpose, interviews were conducted with 40 Syrian parents under temporary protection in Turkey. Among the Syrian parents participating in the study, 18 were male and 22 were female. The study was conducted with parents of students attending 19 different classes in a primary school affiliated with the Ministry of National Education in the province of Bolu. The interviews were conducted face-to-face in the school environment. The study employed a phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group was selected using a purposive sampling method. An interview form developed by the researcher was used for data collection. The data obtained from the interviews with parents under temporary protection were analyzed using the content analysis method. Following the content analysis, the findings were grouped under eight main themes: Adaptation to the Cultural Environment, Language Barrier, Communication, Parental Support in the Adaptation Process, Homework, Parent-School Collaboration, Peer Bullying, and Friend Selection. According to the findings, parents under temporary protection stated that they faced the most significant challenges in the language domain after migration, which caused problems in adapting to the cultural environment. It was also determined that the language barrier was a significant factor in the school adaptation process and that parents had limited contributions to their children's education due to financial constraints and difficulties in accessing some materials. Additionally, the study provided insights into the collaboration processes between parents under temporary protection, schools, and other parents regarding adaptation to the educational process. Based on the findings of the study, recommendations were made for practice and future research.