Farklı oranlarda çiftlik gübresi uygulamasının tuzlu toprakların bazı özelliklerine etkisi
Effect of different ratios of farm fertilizer application on some properties of salt soils
- Tez No: 933444
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ülkemizdeki topraklarda organik maddenin yetersiz olması tarımı çeşitli yönlerden olumsuz etkilemektedir. Bu sorunu ele almak için organik gübreleri toprağa karıştırarak toprakta organik madde içeriğini artırmaya yönelik girişimlerde bulunulmuştur. Göz önünde bulundurulan organik madde çiftlik gübresidir. Amaç kimyasal gübrelerin verdiği zararların aksine toprağın yapısını iyileştiren organik maddenin toprağa karıştırılarak değerlendirilmesidir. Bu sera çalışmasında 2 kilogramlık saksılara 4 farklı miktar (%0, %1, %2, %4 oranlarında) çiftlik gübresi uygulanmış çalışma 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Amaç, çiftlik gübresinin toprağa karıştırılmasının toprakta elektriksel iletkenlik (EC), pH, tarla kapasitesi, daimi solma noktası, kum, kil, silt ve kireç içeriği gibi çeşitli parametrelerin analiz edilmesidir. Elde edilen verilere göre elektriksel iletkenlik (E.C.), tarla kapasitesi artmış, pH, kireç ve daimi solma noktası azalmış ve kum, kil, siltte herhangi bir değişme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The deficiency of organic matters of our country's soil affects the agriculture on a negative side in many ways. In order to deal with this problem, attempts have been made to increase the organic matters of soil by mixing organic fertilizers into the soil. The organic matter that taken into account is a farm manure. The goal,contrary to the harms that chemical fertilizer cause, is the usage of organic matter by mixing it into the soil which heals the structure of it. In this greenhouse study, 4 different amounts of farm manure (0%, 1%, 2%, 4%) were applied to 2-kilogram pots and the study was carried out with 4 replications. The purpose of this study is the analysis of the parameters like; electrical conductivity (EC), pH, field capacity, permanent wilting point, sand, clay, silt, and lime content in a soil. According to the obtained data, electrical conductivity (E.C.) and field capacity has increased; pH, lime, and permanent wilting point has decreased, and there has not seen any change in sand, clay and silt.