Dijital ve anne dostu bir hastanede verilen bakımın annelerin doğum memnuniyetine etkisi
The effect of care provided in a digital and mother-friendly hospital on mothers' birth satisfaction
- Tez No: 933450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma anne dostu ve dijital hastanede doğum yapan kadınların doğum memnuniyetlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmış olup, Tire Devlet Hastanesinde vajinal ve sezaryen doğum yapan 270 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken Hasta Özbildirim Değerlendirme Formu, Dijital Hastane-HIMSS Değerlendirme Formu ve Vajinal/Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, minimum, maksimum, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was descriptive and cross-sectional in order to determine the birth satisfaction of women who gave birth in a mother-friendly and digital hospital, and was conducted with 270 participants who gave birth vaginally and by cesarean section at Tire State Hospital. While collecting the data of the study, Patient Self-Report Evaluation Form, Digital Hospital-HIMSS Evaluation Form and Maternal Satisfaction Evaluation Scale in Vaginal/Caesarean Delivery were used. Descriptive statistical methods (number, percentage, minimum, maximum, average, standard deviation) were used when evaluating the data.