U.S. digital diplomacy against terrorism in the Middle East, 2009-2023
Amerikan Ortadoğu'da terörizme karşı dijital diplomasi, 2009-2023
- Tez No: 933465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHRİSTİAN LEKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisinin yayılması ve kötüye kullanılması, ulus-devletlerin sosyal medyayı insan güvenliğini bozmak için kullanan suç öğelerine karşı ulusal güvenliklerini artırmaya yönelik bir tepki sistemi geliştirmelerine neden olmuştur. Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2009'dan 2023'e kadar Orta Doğu'da terörizme karşı dijital diplomasisini incelemiştir. Bu tezde karma yöntemli veri toplama çalışması benimsenmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve yapılandırılmış anketler ve görüşmeler yoluyla elde edilen verilerı incelemek için , sırasıyla temel tanımlayıcı analiz, grafikler ve içerik analizi gibi nicel veri analiz yaklaşımları kullanılmıştır. Sonuçlar ABD'nin çok taraflı koalisyon aracılığıyla Orta Doğu'daki terörizme karşı mücadele ettiğini göstermektedir. ABD'nin paylaşımları uluslararası terör örgütlerini hedef almakta ve temel olarak Orta Doğu'daki terörizmin yapısal nedenine odaklanmaktadır. Diğer bazı bulgular, ABD'deki terörizm karşıtı paylaşımlarin Orta Doğu vatandaşlarına yoğunlaştığını, hedefleme kullanıldığını, gerçek zamanlı olarak yayınlandığını, yorumlara izin verildiğini ve sıralı bir düzende ilerlediğini içermektedir. Bu çalışma, terörizme karşı uluslararası bir dijital koalisyon çerçevesi oluşturmayı, diplomatların dijital becerilerini geliştirmeye yönelik yatırımların artırılmasını ve Orta Doğu'daki sivil toplum örgütlerinin yerel dijital kapasitelerini geliştirmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The proliferation and subversive use of information and communication technology have resulted in nation-states developing a system of responses to enhance their national security from criminal elements who exploit social media to subvert human security. This study explored the United States' digital diplomacy against terrorism in the Middle East from 2009 to 2023. The thesis adopted a mixed-method approach to collect data. Participants were selected through purposive sampling, and quantitative data analysis approaches such as basic descriptive analysis and charts and content analysis was used to analyze data acquired through structured questionnaires and interviews, respectively. The results show that the U.S. fights against terrorism in the Middle East primarily through a multilateral coalition; the U.S. posts target international terror organizations and mainly focus on structural causative factors of terrorism in the Middle East. Some other findings include that the US against terrorism posts focus on citizens of the Middle East, the posts use targeting, are posted in real-time, allow comments, and go in sequential order. The study recommended creating a framework for an international digital coalition against terrorism, increasing investment in developing diplomats' digital skills, and developing civil society organizations' local digital capabilities in the Middle East.