Anadolu irfanı ve türküler Elazığ, Erzincan ve Şanlıurfa türküleri
Anatolian wisdom and folk songs, Elazığ, Erzincan and Şanlıurfa folk songs
  1. Tez No: 933476
  2. Yazar: YAVUZ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, Anadolu irfan geleneğinin Elazığ, Erzincan ve Şanlıurfa türkülerinde nasıl işlendiği ve nasıl ele alındığı incelenmiştir. Anadolu coğrafyasının tarihi, kültürel ve siyasi durumu; Anadolu irfanının oluşması sürecinde aktif rolü olan öncüler ve olaylar ele alınmış ve irfan geleneğinin oluşmasına katkı sağlayan hususiyetlere dikkat çekilmiştir. Fetihler ve göçler ile Türklerin ana yurdu haline dönüşen Anadolu coğrafyasının değişim ve dönüşümü ile beraber; türkü türünün kapsamı, çeşitleri, araştırmaya konu edilen illerin tarihçesi ve kültürel durumları, Türklerin İslam öncesi hayatları ve İslam'ı kabul ettikten sonra yaşadıkları zihinsel ve ruhsal dönüşümler incelenmiştir. Anadolu irfan geleneğinin günlük yaşantımızdaki etkileri, edebî hafızamız ve kültürel birikimimizde nasıl ve ne derece yer ettiği üzerinde durulmuştur. Çalışmaya konu edilen yörelere ait türkülerdeki irfanî unsurlar tespit edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how the Anatolian wisdom tradition is handled and how it is handled in the folk songs of Elazığ, Erzincan and Şanlıurfa is analyzed. The historical, cultural and political situation of Anatolian geography; the pioneers and events that played an active role in the process of the formation of Anatolian wisdom were discussed and attention was drawn to the aspects that contributed to the formation of the lore tradition. Along with the change and transformation of the Anatolian geography, which became the main homeland of the Turks with conquests and migrations; the scope of the folk song genre, its types, the history and cultural conditions of the provinces subject to the research, the pre-Islamic life of the Turks and the mental and spiritual transformations they experienced after accepting Islam were examined. The effects of the Anatolian wisdom tradition on our daily lives, how and to what extent it has taken place in our literary memory and cultural accumulation have been emphasized. The wisdom elements in the folk songs of the regions subject to the study were identified and interpreted.