Kriz dönemlerinde gazetecinin rolü: 2023 Kahramanmaraş depremleri
The role of journalists in crisis period: 2023 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 933508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ZİNDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Kriz dönemlerinde gazeteciler, kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayarak toplumsal bilinçlenmeye katkı sunan önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çerçevede tez kapsamında, kriz dönemlerinde gazetecilerin üstlendiği roller ve bu süreçte karşılaştıkları zorluklar araştırılmaktadır. Çalışma, 2023 Kahramanmaraş depremleri bağlamında, 15 gazeteci ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Bu çalışma, kriz durumlarında gazetecilerin nasıl davranması gerektiğini, mesleki sorumluluklarını ve kriz haberciliğinde etkili yaklaşımların önemini ele alarak, kriz dönemlerinde gazetecilerin oynadıkları rolü kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca gazetecilerin doğru bilgiye ulaşma, bunu doğru zamanda aktarma ve etik ilkeler doğrultusunda kamu yararını gözetme sorumlulukları üzerinde durulmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kriz kavramı ve kriz haberciliği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli gerçekleşen, Türkiye'nin en yıkıcı depremlerinden biri olan 2023 Kahramanmaraş depremlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, 2023 Kahramanmaraş depremlerinde gazetecilik faaliyeti yürüten 15 gazeteci ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışma, 2023 Kahramanmaraş depremleri odağında kriz dönemlerinde gazetecilerin rol ve sorumluluklarını ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, afet dönemlerinde gazetecilerin karşılaştığı sorunlara ve kriz dönemlerinde oynadıkları hayati role ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
During times of crisis, journalists play a crucial role in raising public awareness by ensuring accurate and timely information dissemination. This thesis investigates the roles journalists undertake during crises and the challenges they encounter in the process. The study is based on in-depth interviews with 15 journalists in the context of the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. It aims to comprehensively explore the role of journalists in crises, examining their professional responsibilities, ethical conduct, and effective approaches to crisis reporting. The study emphasizes journalists' duties to access accurate information, deliver it promptly, and uphold the public interest in line with ethical principles. The research is divided into three sections. The first section provides a detailed discussion of the concepts of crisis and crisis journalism. The second section focuses on the 2023 Kahramanmaraş earthquakes, one of Turkey's most devastating earthquakes, which struck on February 6, 2023, centered in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş. The third section analyzes the data obtained from in-depth interviews with 15 journalists who reported on the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. This study highlights the roles and responsibilities of journalists during crises, specifically through the lens of the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. The findings shed light on the challenges faced by journalists during disaster periods and the essential role they play in such times.