Effects of new collaboration environments on R&D collaboration and innovation
Yeni işbirliği ortamlarının AR-GE işbirliği ve inovasyon üzerındekı etkileri
- Tez No: 933515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU FELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda dünya, sürekli artan küresel rekabet ve doğrudan iş yapış şekillerini etkileyen ve değiştiren Covid pandemisi gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı. İş dünyasında rekabetin artması ve zorlukların üstesinden gelme ihtiyacı, kapsamlı araştırma, çoklu bakış açıları, birden fazla faktör hakkında yeterli bilgiye sahip olma gerekliliği (teknoloji ve bilim gibi), yeni yaklaşımlara açıklık ve iş birliğini zorunlu hale getirdi. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve rekabeti sürdürmek için, iş birliğine dayalı yeni Ar-Ge ve İnovasyon yaklaşımları, dijital toplantı platformları, sanal gerçeklik, diğer sanal alanlar ve yerler gibi farklı ve gelişmiş araçlar aracılığıyla sürdürülmeye başlanmıştır. Bu da, ürünün ilk konseptinden başlayarak gerçekleşmesi ve pazarlanmasına kadar bütünleşik bir bilgi paylaşımı ve iş birliğini gerektirmiştir. Bu çalışmada, literatürde“Dijital İşbirliği Araçları,”“Çevrimiçi İşbirliği Aracı,”“Çevrimiçi İnovasyon Yönetim Yazılımı,”“İnovasyon Dijitalleştirme Aracı,”“İşbirlikçi İnovasyon Platformları,”“İnovasyon Çözüm Yazılımı”ve“Crowdsourcing İnovasyon Platformları”gibi anahtar kelimeler kullanılarak işbirliği tabanlı Ar-Ge ve İnovasyon araçları ve ortamları araştırılmıştır. Bunların sunduğu özellikler sınıflandırılarak Ar-Ge'de işbirlikçi inovasyon için kullanılabilecek olanlar belirlendi ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uygun aracın seçilebilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the world has been faced with challenges such as the Covid pandemic, which continuously increases global competition and affects and alters direct business practices. The escalation of competition in the business world and the necessity to overcome challenges have mandated comprehensive research, multiple perspectives, the need for sufficient knowledge about various factors (such as technology and science), openness to new approaches, and collaboration. In order to overcome these challenges and sustain competition, new Research and Development (R&D) and Innovation approaches based on collaboration have begun to be sustained through different and advanced tools such as digital meeting platforms, virtual reality, and other virtual spaces and environments. This requires integrated knowledge sharing and collaboration from the initial concept of a product to its realization and marketing. In this study, collaboration-based R&D and Innovation tools and environments were investigated using keywords such as“Digital Collaboration Tools,”“Online Collaboration Tool,”“Online Innovation Management Software,”“Innovation Digitalization Tool,”“Collaborative Innovation Platforms”,“Innovation Solution Software”and“Crowdsourcing Innovation Platforms”in the literature. The features they offer were classified, and those that could be used for collaborative innovation in R&D were identified, aiming to select the appropriate tool according to the users' needs.