Algılanan örgütsel destek, algılanan örgütsel politikalar, farklı muamele ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between perceived organizational support, perceived organizational politics, differential treatment, and organizational commitment
- Tez No: 933579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada algılanan örgütsel destek ve algılanan örgütsel politikaların, örgütsel bağlılık ve farklı muameleye etkisi incelenmiştir. Araştırma örneklemi teknoloji alanında faaliyet gösteren kamu kurumlarındaki çeşitli kademelerde görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma amacı ile oluşturulan anket formu 234 katılımcı üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın temel amacı, çalışanların örgütsel destek ve örgütsel politika algılarının örgütsel bağlılık ve farklı muameleye etkisini belirlemektedir. Elde edilen bulgular SPSS programı ile analiz edilerek faktör, regresyon ve korelasyon analizleri ile test edilmiştir. Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde algılanan örgütsel destek ve algılanan örgütsel politikaların farklı muamele üzerinde anlamlı ve pozitif ilişkili olduğu, algılanan örgütsel destek ve algılanan örgütsel politikaların örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve negatif ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte örgütsel bağlılık ve farklı muamele ilişkisi de incelenmiş olup, aralarında anlamlı ve negatif ilişkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu araştırma sonunda elde edilen sonuçların, benzer alanda araştırma yapacak olan kişilere ve literatüre kattı yapması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of perceived organizational support and perceived organizational politics on organizational commitment and differential treatment. The research sample consists of employees working at various levels in public institutions operating in the technology sector. A survey form designed for this research was administered to 234 participants. The primary objective of the study is to determine the impact of employees' perceptions of organizational support and organizational politics on organizational commitment and differential treatment. The collected data were analyzed using the SPSS program and tested through factor, regression, and correlation analyses. The findings indicate that perceived organizational support and perceived organizational politics have a significant and positive relationship with differential treatment, while they have a significant and negative relationship with organizational commitment. Additionally, the relationship between organizational commitment and differential treatment was examined, and a significant and negative correlation was found between them. The results obtained from this study are intended to contribute to the literature and provide guidance for researchers conducting similar studies in this field.