Bilgi teknolojileri kullanımı ve örgütsel öğrenmenin yenilikçilik ve iş sonuçlarına etkisi
The impact of information technology use and organizational learning on innovation and business results
  1. Tez No: 933583
  2. Yazar: ERKAN YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SELİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, bilgi teknolojileri kullanımının ve örgütsel öğrenmenin yenilikçilik ve iş sonuçları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz rekabetçi iş dünyasında, firmaların sürdürülebilir başarı elde edebilmesi ve pazardaki değişimlere hızlı bir şekilde adapte olabilmesi için bilgi teknolojilerinin etkin kullanımı ve örgütsel öğrenme süreçlerinin optimize edilmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın temel hedefi, bilgi teknolojileri kullanımının ve örgütsel öğrenmenin firma yenilikçiliğine olan etkisini değerlendirmek ve bu bağlamda firma yenilikçiliği ile firma performansı arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul ilinde ulaşım sektöründe çalışan ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 345 personel üzerinde bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ölçeği, Örgütsel Öğrenme Ölçeği, Firma Yenilikçiliği Ölçeği ve Firma Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu anketler, online platformlar üzerinden ve yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, hem bilgi teknolojilerinin kullanımının hem de örgütsel öğrenmenin şirket yenilikçiliği üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi sonuçları, bu iki faktörün birlikte firma yenilikçiliği üzerindeki varyansın büyük bir kısmını açıkladığını ortaya koymaktadır. Özellikle, bilgi teknolojilerinin etkin kullanımı, firmaların inovasyon süreçlerini destekleyerek yenilikçi ürün ve hizmet geliştirme kapasitelerini artırmaktadır. Aynı şekilde, örgütsel öğrenme süreçlerinin etkinliği, çalışanların yeni bilgi ve beceriler kazanarak bu bilgileri iş süreçlerine entegre etme yetkinliklerini güçlendirmektedir. Bulgular ayrıca, firma yenilikçiliğinin firma performansı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, daha yüksek bilgi teknolojisi kullanım seviyelerine ve güçlü örgütsel öğrenme süreçlerine sahip firmaların yenilikçi faaliyetler gerçekleştirme olasılığının daha yüksek olduğunu ve bu durumun karlılık, pazar payı ve müşteri memnuniyeti gibi kritik iş sonuçlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular, yenilikçiliğin işletmelerin rekabet avantajını sürdürebilmesi için kritik bir unsur olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, bilgi teknolojileri kullanımı ve örgütsel öğrenmenin firma yenilikçiliği ve performansı üzerindeki etkisini destekleyen önemli kanıtlar sunmaktadır. Araştırma, işletmelere, bilgi teknolojilerinin kullanımını artırmaları ve örgütsel öğrenme süreçlerini geliştirmeleri için stratejik önerilerde bulunmayı hedeflemektedir. Özellikle, teknoloji altyapısının güçlendirilmesi, çalışanların sürekli eğitimi ve bilgi paylaşım kültürünün teşvik edilmesi, firmaların yenilikçilik kapasitelerini artırmaları için kritik öneme sahiptir. Bu tür stratejiler, işletmelerin dinamik piyasa koşullarına daha iyi uyum sağlamalarına ve uzun vadeli başarı elde etmelerine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the impact of information technology usage and organizational learning on innovation and business results. In today's competitive business world, effective use of information technologies and optimization of organizational learning processes are of great importance for companies to achieve sustainable success and quickly adapt to changes in the market. The main objective of the research is to evaluate the impact of information technology usage and organizational learning on firm innovation and to reveal the relationship between firm innovation and firm performance in detail. For this purpose, a field study was conducted on 345 personnel working in the transportation sector in Istanbul province and selected by convenience sampling method. The Information Technology Usage Scale, Organizational Learning Scale, Firm Innovation Scale and Firm Performance Scale were used as data collection tools in the research. The surveys in question were collected via online platforms and face-to-face interviews. The obtained data were analyzed using the SPSS statistical program. The findings of the research showed that both the use of information technologies and organizational learning have a significant and positive impact on firm innovation. The regression analysis results show that these two factors together explain a large portion of the variance on firm innovation. In particular, the effective use of information technologies increases firms' innovative product and service development capacities by supporting their innovation processes. Similarly, the effectiveness of organizational learning processes strengthens employees' competencies in acquiring new knowledge and skills and integrating this knowledge into business processes. The findings also show that firm innovation has a positive and significant effect on firm performance. This result reveals that firms with higher levels of information technology use and strong organizational learning processes are more likely to carry out innovative activities, and this positively affects critical business outcomes such as profitability, market share and customer satisfaction. The findings obtained in the study emphasize once again that innovation is a critical element for businesses to maintain their competitive advantage. As a result, this study provides significant evidence supporting the effect of information technology use and organizational learning on firm innovation and performance. The research aims to make strategic recommendations to businesses to increase the use of information technologies and improve their organizational learning processes. In particular, strengthening technology infrastructure, continuous training of employees and promoting a knowledge-sharing culture are critical for firms to increase their innovation capacity. Such strategies can help businesses better adapt to dynamic market conditions and achieve long-term success.