Dönüşümcü liderlik, yenilikçi iş davranışı, bilgi paylaşımı ve görev performansı ilişkisi
Relationship between transformational leadership, innovative work behavior, knowledge sharing and task performance
  1. Tez No: 933582
  2. Yazar: DERYA ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yenilikçilik, organizasyonların rekabet seviyelerini arttırmak için çalışanlarının sergiledikleri yaratıcı davranışlar bütünüdür. Bu çalışmada yenilikçiliğin, dönüşümcü liderlik ve bilgi paylaşımı davranışlarından etkilenmesi ile görev performansına olan etkileri incelenmektedir. İçerisinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgi, organizasyonlar açısından en değerli kaynaklardan biridir ve bilginin çalışanlar arasında paylaşılması yenilikçi davranışları ve düşünceleri, çalışanların görev performanslarını ve organizasyonların başarılarını etkilemektedir. Dönüşümcü liderler bilgi paylaşımının gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Dönüşümcü liderler çalışanların kendilerini ve fikirlerini açık bir şekilde ifade etmelerini istemektedir, bu doğrultuda organizasyon yapısının iletişime açık hale gelmesi için çalışanları teşvik etmektedirler. Araştırma verileri, teknoloji ağırlıklı firmalarda çalışan 219 personelden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Toplanan bu veriler SPSS paket programı ile analize tabi tutulmuş, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analizler sonucunda, yenilikçi davranışların hem dönüşümcü liderlik davranışlarından hem de bilgi paylaşımından pozitif yönlü etkilendiği görülmektedir. Elde edilen bu bulguların yöneticilere ve liderlere yenilikçiliğin ve bilgi paylaşımının önemi hakkında bilgi vereceği, görev performansının arttırılmasında yol gösterip literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation is a set of creative behaviors exhibited by employees to increase the competition levels of organizations. In this study, the effects of innovation on task performance are affected by transformational leadership and knowledge sharing behaviors. In the knowledge era that we are in, information is one of the most valuable resources for organizations, and knowledge sharing among employees affects innovative behaviors and thoughts, employee task performance and the success of organizations. Transformational leaders play an important role in the realization of knowledge sharing. Transformational leaders want employees to express themselves and their ideas clearly and encourage employees to make the organizational structure open to communication. The research data was obtained by survey method from 219 personnel working in technology-intensive companies. This data was analyzed with SPSS package program and tested with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. As a result of the analysis, it is seen that innovative behaviors are positively affected both by transformational leadership behaviors and knowledge sharing. It is thought that these findings will inform managers and leaders about the importance of innovation and knowledge sharing, lead to increasing task performance and contribute to the literature.