Metabolik cerrahi sonrası vitamin b12 ile folik asit düzeylerinin incelenmesi ve homosistein metabolizması üzerine etkileri
Examination of vitamin b12 and folic acid levels after metabolic surgery and its effects on homocystein metabolism
- Tez No: 714059
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DALGIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Giriş: Obezite tüm dünyada insidansı giderek artan, önlenebilir ölümlerin en önemli sebeplerinde biri olarak ciddiyetini koruyan bir sağlık problemidir. Bu probleme yönelik tedavi yöntemleri her gün gelişmekte, hastalığa ve tedavilere özgü mekanizmalar her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Tedavi seçenekleri arasında önemli bir paya sahip olan bariatrik cerrahi (metabolik cerrahi, obezite cerrahisi) prosedürlerinin etkilerini bilmek ve olası sonuçlarını tahmin edebilmek, sürecin başarı ile tamamlanabilmesinde önemlidir. Bu amaçla insan hayatı için önemli role sahip olan 'Vitamin B12 ' ve 'Folik Asitin', 'Homosistein' gibi kardiyovasküler hastalıklar açısından önemli bir yere sahip biyobelirteç ile ilişkini incelemek istedik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Eylül 2019 – Eylül 2020 yılında obezite nedeni ile bariatrik cerrahi uygulanmış 126 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özelliklerinin yanı sıra, preoperatif, postoperatif 1.ay, 6.ay, 12.ay takiplerde görülmüş olan kilo, BKİ, Vitamin B12, Folat, HbA1c, LDL Kolestrol, HDL Kolestrol, VLDL Kolestrol, Total Kolestrol, Trigliserid, Ferritin, Serum Demir, Albümin düzeyleri incelendi. Bulgular: Belirlenen takip noktalarında istenilen biyokimyasal parametrelere sahip hastalar belirlenerek Roux-en-Y Gastrik Bypass (RYGB) (n=43) ve Sleeve Gastrektomi (SG) (n=7) olan hastalar olarak iki grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a health problem whose incidence is increasing all over the world and remains serious as one of the most important causes of preventable deaths. Treatment methods for this problem are developing every day, and mechanisms specific to the disease and treatments are better understood day by day. Knowing the effects of bariatric surgery (metabolic surgery, bariatric surgery) procedures, which have an important share among the treatment options, and being able to predict the possible results are important for the successful completion of the process. For this purpose, we wanted to examine the relationship between 'Vitamin B12' and 'Folic Acid', 'Homocysteine', which have an important role in human life, and biomarkers that have an important place in terms of cardiovascular diseases. Materials and Methods: 126 patients who underwent bariatric surgery for obesity in September 2019 – September 2020 at Gazi University, Department of General Surgery were included in this study. In addition to the demographic characteristics of the patients, weight, BMI, Vitamin B12, Folate, HbA1c, LDL Cholesterol, HDL Cholesterol, VLDL Cholesterol, Total Cholesterol, Triglyceride, Ferritin, Serum Iron, Albumin levels were examined. Results: Patients with the desired biochemical parameters were determined at the determined follow-up points, and two groups were formed as patients with Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) (n=43) and Sleeve Gastrectomy (SG) (n=7).