Metaverse'te dolandırıcılık tespiti
Fraud detection in Metaverse
- Tez No: 933640
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM, PROF. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Metaverse, son yıllarda teknolojik gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini bir araya getiren yeni bir dijital evren olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük teknoloji şirketlerinin bu alana yaptığı yatırımlar, Metaverse'ün potansiyelini ve gelecekteki etkisini daha da artırmaktadır. Ancak, bu hızlı büyüme beraberinde yeni ve karmaşık güvenlik risklerini de getirmektedir. Özellikle dolandırıcılık, Metaverse ekosisteminin karşı karşıya olduğu en önemli tehditlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu tezin amacı, Metaverse'ün sunduğu fırsatlar ve riskler arasındaki dengeyi kurarak, bu yeni dijital dünyada dolandırıcılıkla mücadele için etkili stratejiler geliştirmeye katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında Metaverse ekosisteminin genel yapısı, dolandırıcılık türleri, risk faktörleri ve bu riskleri azaltmak için alınabilecek önlemler incelenmiştir. Metaverse sanal dünyasının beraberinde getirdiği fırsatlar ve riskler nelerdir? Bu risklerin yol açabileceği dolandırıcılık faaliyetleri neler olabilir? Bu dolandırıcılık faaliyetleri nasıl tespit edilebilir, dolandırıcılıkla nasıl mücadele edilmesi gerekir, nasıl önlemler alınmalıdır? Sorularına cevap aramakta ve bir gelecek perspektifi ortaya koymaya çalışmaktadır. Metaverse ekosistemindeki riskler, dolandırıcılık yöntemleri, tespit ve önleme teknikleri gibi konularda detaylı bir bilgi birikimi elde edilerek konu hakkında stratejiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metaverse is a new digital universe that combines virtual reality and augmented reality experiences with the acceleration of technological developments in recent years. The investments made by major technology companies in this field further increase the potential and future impact of the Metaverse. However, this rapid growth also brings new and complex security risks. In particular, fraud stands out as one of the most important threats facing the Metaverse ecosystem. The aim of this thesis is to contribute to the development of effective strategies to combat fraud in this new digital world by balancing the opportunities and risks offered by the Metaverse. Accordingly, the general structure of the Metaverse ecosystem, types of fraud, risk factors and measures that can be taken to mitigate these risks are analysed within the scope of the study. What are the opportunities and risks brought by the Metaverse virtual world? What are the fraudulent activities that may be caused by these risks? How can these fraudulent activities be detected, how should fraud be combated, what measures should be taken? It seeks answers to these questions and tries to put forward a future perspective. It provides a detailed knowledge of the risks in the Metaverse ecosystem, fraud methods, detection and prevention techniques and offers strategies on the subject.