The effects of EU's carbon border adjustment mechanism on construction sector in Türkiye
Avrupa Birliği sınırda karbon düzenleme mekanizması'nın Türkiye inşaat sektörü üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 933643
  2. Yazar: HAZAL KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BARAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin çelik ve çimento sektörlerinin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamındaki etkilerini değerlendirmek ve bu etkilerin inşaat sektörü üzerindeki yansımalarını analiz etmek amacıyla çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Öncelikli olarak Türkiye'nin iklim hedefleri doğrultusunda belirlemiş olduğu kilit yıllar ve bu yıllara yönelik hedefler tanımlanmıştır. Bu doğrultuda belirlenen 2030 ve 2053 yıllarına yönelik çelik ve çimento sektörlerinin ihracat ve Avrupa Birliği'ne gerçekleşecek ihracat hacimlerinin tahmin edilmesi amacıyla Üçlü Üstel Düzeltme yöntemi kullanılmıştır. SKDM kapsamında alınması gerekli sertifikaların maliyetleri, ihracat gelirleri ile karşılaştırılarak ortaya çıkabilecek potansiyel ekonomik sonuçlar değerlendirilmek üzere etki analizleri yapılmıştır. Farklı SKDM sertifika fiyatları ve uygulama senaryoları değerlendirilmiştir. Senaryolarda,SKDM maliyetlerinin azaltılması ve Türkiye'nin iklim hedefleri doğrultusunda çelik ve çimento sektörlerinin karbonsuzlaşma süreçlerinin desteklenmesi amacıyla Türkiye tarafından uygulanması öngörülen politikaların ve ulusal Emisyon Ticaret Sistemi'nin yansımaları değerlendirilmiştir. Bu iki sektörün karbon emisyon yoğunluğu, ihracat hacimleri ve SKDM uygulamasından etkilenme düzeyleri analiz edilerek, inşaat sektörü üzerindeki dolaylı etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, analizler çimento sektörünün SKDM kapsamında üretim proseslerinden kaynaklanan karbon emisyonları ve karbon piyasalarındaki fiyatlandırmalar sebebiyle çelik sektörüne kıyasla daha yüksek bir etkilenme düzeyi göstereceğini ortaya koymaktadır. Çelik sektörü, yüksek ihracat hacmi ve küresel pazar payı sayesinde daha avantajlı bir konumda bulunsa da, etkileşimde olduğu sektörler ve ihracat odaklı büyüme stratejisi, sektörü ekonomik açıdan daha kırılgan bir noktaya taşımaktadır. Bununla birlikte, çimento ve çelik sektörlerinin inşaat sektörünün temel bileşenleri arasında yer alması, bu sektörlerde yaşanacak etkilerin inşaat sektörüne doğrudan yansıyacağını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, inşaat sektörünün sürdürülebilirliği ve rekabet gücü, iki sektörde hayata geçirilecek stratejik yeşil dönüşüm ve uyum süreçlerinin etkinliğine ve başarısına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the impacts of the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) on Türkiye's steel and cement sectors and their implications for the construction sector. Key years and climate targets set by Türkiye in alignment with its objectives were identified, with 2030 and 2053 selected as reference points. Using the Exponential Triple Smoothing method, the export volumes of the steel and cement sectors, particularly to the European Union, were forecasted. Economic impact analyses compared the costs of CBAM certificates with projected export revenues to assess potential economic implications. Various CBAM price levels and application scenarios were analyzed, examining Türkiye's proposed measures to mitigate CBAM-related costs and support decarbonization in the steel and cement sectors, including implementing a National Emissions Trading System. The study analyzed carbon intensity, export volumes, and vulnerability levels of the steel and cement sectors to CBAM, alongside their indirect effects on the construction sector. The analyses reveal that the cement sector is expected to exhibit a higher level of impact under the CBAM compared to the steel sector, due to carbon emissions from production processes and carbon market pricing. While the steel sector benefits from a more advantageous position owing to its high export volume and broader global market share, its interactions with other industries and dependence on an export-driven growth strategy render it economically more vulnerable. Furthermore, as both the cement and steel sectors constitute fundamental components of the construction industry, the impacts on these sectors are directly reflected in the construction sector. Therefore, the sustainability and competitiveness of the construction industry are intrinsically tied to the success and effectiveness of strategic green transformation and adaptation processes implemented within these two key sectors.