Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın Türkiye iklim politikalarına etkileri
The effects of the European Green Deal on Turkish climate policies
  1. Tez No: 866360
  2. Yazar: NURTEN AZRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA DEMİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
20. yüzyılda dünyayı etkisi altına alan iklim değişimi küresel boyutta krize dönüşmüş ve 21. yüzyılın en önemli gündemi haline gelmiştir. İklim krizi özellikle son 10 yılda ekonomik ve çevresel sorunlarla gündeme gelmiş, bu çerçevede Avrupa Birliği iklim krizi ile mücadelede önemli bir aktör olmuş, sürdürülebilir ve çevre odaklı politikalar üretmiştir. Avrupa Birliği, 11 Aralık 2019' de ortaya koyduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ekonomide ve enerjide dönüşüm sağlayarak, yaşanılır bir refah toplumuna dönüşmeyi hedef almıştır. Üye devletler ve Avrupa Birliği ile iş birliği içinde olan tüm ülkeler bu strateji paketinden doğrudan etkilenmektedir. Türkiye de bu dönüşümün gerisinde kalmamak için yeşil ekonomiye geçiş programını oluşturmuş, Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında uyum paketini açıklamıştır. Avrupa Birliği tam üyelik ile ilgili uyum çalışmaları durma noktasında olsa da yeni yeşil düzen ile tam üyelik konusunda da pozitif bir etki oluşması beklenmektedir. Bu tez çalışması,“Türkiye'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı'na ilişkin mevzuat, politika ve kurumsal düzenlemeleri, mutabakat hedefleriyle ne derecede uyumludur?”“Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın temelini oluşturan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın sektörel düzeydeki olası etkileri nelerdir?”ve“Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın Türkiye için olası etkileri nelerdir?”sorularına yanıt arayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, climate change, which affected the world, turned into a global crisis, becoming one of the most important agendas of the 21st century. Climate crisis has emerged especially in the last decade with economic and environmental issues, and within this framework, the European Union has become a significant actor in combating the climate crisis, producing sustainable and environmentally focused policies. On December 11, 2019, the EU announced the European Green Deal aiming to achieve a transformation in the economy and energy sector towards a livable welfare society. All countries collaborating with member states and the European Union are directly affected by this strategic package. In order not to lag in this transformation, Turkey has developed a transition program to a green economy and announced its compliance package within the scope of the European Green Deal. Although the accession negotiations with the European Union have come to a standstill, it is expected that there will be a positive impact on full membership with the new green order. This thesis study will seek answers to the questions:“To what extent are Turkey's legislation, policies, and institutional regulations regarding the European Green Deal compatible with the deal's objectives? What are the potential sectoral impacts of the Border Carbon Adjustment Mechanism, which forms the basis of the European Green Deal? And what are the possible effects of the European Green Deal on Turkey?”