Konser salonlarında saçıcı gereç yerleşiminin hacim akustiği parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of scattering material placement on room acoustics parameters in concert halls
- Tez No: 933644
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Konser salonlarında işlevine uygun akustik ortamı oluşturabilmek için birçok parametre, tasarım girdileri düzenlenerek irdelenmeli ve optimize edilmelidir. Bu parametreler arasında yansışım süresi, netlik ve yanal enerji oranı önde gelmektedir. Hacmin geometrisine, kullanılan yüzey gereçlerinin yutuculuk ve saçıcılık katsayılarına bağlı olarak değişen bu parametreler hacmin akustik karakterinin objektif karşılığı olarak tanımlanabilir. Literatürde, hacim biçimlenişi ve yutucu gereçlerin hacmin akustik karakterini nasıl etkilediğini kapsamlı bir şekilde inceleyen çalışmalar mevcuttur, ancak yalnızca saçıcılık ve hacim akustiği parametreleri arasındaki dinamiği irdeleyen araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, hacim akustiği simülasyon metodunu kullanarak bir konser salonu içerisinde saçıcı gereç yerleşiminin hacim akustiği parametreleri üzerindeki etkisini araştırmak ve aradaki dinamiği irdelemektir. Bu amaçla, üzerinde ilgili araştırmayı gerçekleştirmek üzere 1000 kişilik bir konser salonu seçilmiştir. Konser salonu tavanı ve duvarlar iki ayrı başlıkta incelenmiştir. Tavanda saçıcılık değişiminin etkisini irdelemek için; yutuculuğu sabit tutulan bir gereç düz, kırıklı ve dışbükey olmak üzere üç farklı geometrik kurguda modellenerek sonuçlar üzerindeki etki araştırılmıştır. Duvarlarda saçıcı yüzey yerleşimi etkisinin irdelenmesi için laboratuvar ortamında saçıcılık katsayıları ilgili standarda göre ölçülmüş ve geniş frekans bantta olabildiğince dengeli bir saçıcılık karakterine sahip bir gereç seçilmiştir. Ardından ilgili gereç arka duvar, yan duvar ve sahne duvarlarında gezdirilerek hacim akustiği simülasyonları yinelenmiştir. EASE akustik simülasyon programında yapılan hesaplamalar, hacim içerisinde saçıcı gereç kullanımının ses alanının homojen dağılımı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Oluşturulan senaryolarda, saçıcılıktaki artışın dinleyici alanının farklı noktalarında elde edilen hacim akustiği değerlerindeki standart sapmayı çoğunlukla düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu örnek özelinde saçıcı yüzeyin arka duvarda kullanımının yan duvarlarda kullanımından yansışım süresi parametresi açısından daha etkili olduğu görülmüştür. Yine çalışmanın yapıldığı bu salon örneğinde, saçıcı yüzey metrajı arttıkça hacim akustiği parametrelerindeki değişimin de büyüdüğü tespit edilmiştir. Gereçlerin yutuculuk değerlerinin yanı sıra, saçıcılık karakterlerinin de optimum hacim akustiği konforunu oluşturmak adına büyük önem taşıdığı bu araştırma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
To create an acoustic environment suitable for concert halls, many parameters must be examined and optimized by adjusting design inputs. Key parameters include reverberation time, clarity, and lateral energy fraction. These parameters, which vary depending on the geometry of the volume and the absorption and scattering coefficients of the materials used, can be described as the objective representation of the acoustic character of the space. While many studies explore the effects of geometry and absorption on acoustics, research focusing on the dynamics between scattering and acoustic parameters remains limited. This study investigates how the placement of scattering materials impacts room acoustic parameters in a concert hall using simulation methods. For this purpose, a concert hall with a capacity of 1,000 seats was selected for the study. The ceiling and walls of the concert hall were analyzed separately. For the ceiling, a material with constant absorption was modeled in three geometric configurations: flat, fractured, and convex. For the walls, a material with balanced scattering across a wide frequency range was chosen. This material was applied to the rear wall, side walls, and stage walls, and simulations were repeated. Simulations conducted with the EASE program showed that scattering materials significantly influence sound field homogeneity. Increased scattering generally reduced the standard deviation of acoustic values in the audience area. Scattering surfaces on the rear wall were more effective than on side walls in improving reverberation time. Additionally, as the amount of scattering surface increased, changes in acoustic parameters became more pronounced. This study highlights that, beyond absorption, scattering characteristics are also crucial for achieving optimal acoustic comfort in concert halls.