İç mekan tasarımında ışıklı tekstil uygulamalarının otel yapısı örneğinde incelenmesi
Investigation of ışıklı textile applications in interior design on the example of hotel building
- Tez No: 933646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE TUBA BOSTANCI BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, tekstilin iç mekan tasarımına estetik, işlevsellik ve kullanıcı deneyimi açısından sunduğu çok yönlü katkıları incelemiştir. Bulgular, tekstilin yalnızca görsel bir unsur olmanın ötesinde, aydınlatma düzenlemeleri, enerji verimliliği, sürdürülebilir tasarım ve bireysel tercihlere uyum sağlama gibi işlevsel rolleri de üstlendiğini göstermektedir. Araştırmada, iç mekanda tekstilin kullanımı ve aydınlatma uygulamalarının kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiği anket çalışması ile incelenmiştir. Tarihsel bir çerçevede tekstilin gelişimi ve iç mekanlardaki kullanımına dair literatür bilgisiyle başlayan çalışma, zemin, duvar, tavan gibi farklı yüzeylerde tekstilin teknik ve estetik özelliklerini incelemiş, görsellerle desteklenmiştir. Ayrıca ışığın tekstil üzerindeki renk yansıması, sıcak atmosfer yaratma ve mekansal konforu artırma etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, otel odası, lobi ve koridor gibi alanlarda ışıklı tekstil elemanlarının kullanıcılar tarafından algılanışı demografik farklılıklar çerçevesinde analiz edilmiş ve bu unsurların estetik memnuniyet, işlevsellik ve konfor açısından mekâna etkileri ortaya konmuştur. Araştırma, tekstilin iç mekan tasarımındaki önemini ve teknolojik entegrasyonlarla gelecekte sunabileceği yeni fırsatları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the multifaceted contributions of textiles to interior design in terms of aesthetics, functionality and user experience. The findings show that textiles are not only a visual element but also take on functional roles such as lighting arrangements, energy efficiency, sustainable design and adaptation to individual preferences. In the research, the use of textiles in interiors and how lighting applications are evaluated by users were examined with a questionnaire study. Starting with the development of textiles in a historical framework and literature on their use in interiors, the study examines the technical and aesthetic properties of textiles on different surfaces such as floors, walls and ceilings, and is supported by visuals. In addition, the color reflection of light on textiles, the effects of creating a warm atmosphere and increasing spatial comfort are evaluated. As a result, the perception of illuminated textile elements by users in areas such as hotel rooms, lobbies and corridors were analyzed within the framework of demographic differences and the effects of these elements on the space in terms of aesthetic satisfaction, functionality and comfort were revealed. The research emphasizes the importance of textiles in interior design and the new opportunities they can offer in the future with technological integrations.