İnkılap gazetesi üzerine bir inceleme (Değerlendirme-dizin)
A review on İnkılap newspaper (Evaluation-index)
  1. Tez No: 933645
  2. Yazar: YAŞAR TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1036
Özet
1 Mart 1957'de ilk sayısı neşredilen İnkılap gazetesi toplam 3171 sayı yayımlanır. 1 Mart 1957 – 27 Temmuz 1960 yılları arasında gazetenin imtiyaz sahibi Memiş Yazıcı, 28 Temmuz 1960 – 24 Eylül 1961 tarihlerinde Fuat Muhasiboğlu, 25 Eylül 1961 – 31 Aralık 1966 tarihleri arasında Mustafa Bayman olur. Üç ayrı imtiyaz sahibi bulunan gazetede, yazar kadrosunda ve metin türlerinde çeşitlilik bulunur. Gazetedeki metinler, dönemin konjonktürü hakkında bilgi vermesi bakımından önemlidir. Bu çalışmada 1957 – 1966 yılları arasında neşredilen İnkılap gazetesindeki edebi metinler incelenecek ve bu metinler tür olarak kategorize edilecektir. Bununla beraber gazetede tespit edilen metinlerin hepsi kronolojik olarak sıralanacaktır. Kronolojinin kapsamlı olmasının sebebi tezimizin pek çok alana katkı sağlamasını istediğimizden dolayıdır.
Özet (Çeviri)
Published on March 1, 1957, İnkılap newspaper published 3171 issues in total. Between March 1, 1957 and July 27, 1960, the newspaper was owned bu Memiş Yazıcı, between July 28, 1960 and September 24, 1961 by Fuat Muhasiboğlu, and between Semtember 25, 1961 and December 31, 1966 by Mustafa Bayman. The newspaper, which had three different concessionaires, had a diversity in its writing staff and text types. The texts in the newspaper are important in terms of providing information about the conjuncture of the period. In this study, literary texty in İnkılap newspaper published between 1957 and 1966 will be examined and these texts will be categorized as genres. In addition, all the texts identified in the newspaper will be listed chronologically. The reason why the chronology is comprehensive is that we want our thesis to contribute to many fields.