Güvenlik olgusu üzerinden Türk-Amerikan ilişkileri: Ak Parti dönemi
Turkish-American relations through the lens of the security concept: The Ak Party era
  1. Tez No: 933650
  2. Yazar: METİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlk olarak XIX. Yüzyılda başlayan Türk-Amerikan ilişkileri, tarihsel olarak bazen işbirliği ve bazen de çatışma temelinde siyasal, askeri, kültürel, ekonomik ve benzeri alanlarda devam etmektedir. 11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika Birleşik Devletleri, başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere Dünya'nın birçok bölgesinde özellikle terörizme karşı hassas ve stratejik güvenlik tedbirleri almaya başlamış ve ulusal güvenlik politikaları doğrultusunda yeni ortaklıklara ve çözümlere başvurulmuştur. ABD tarafından yeni güvenlik politikalarının üretildiği bu dönemde jeopolitik açıdan önemli bir bölgede, Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasının kesişim noktasında olan Türkiye ile olan ilişkiler de ABD için son derece önem kazanmıştır. ABD, Türkiye ve bulunduğu yakın coğrafyasına karşı yoğun bir ilgi duymakta ve bu kapsamda Türkiye ile dış politika ilişkisi sürdürmektedir. Türkiye-ABD ilişkileri tarihsel anlamda konjonktürel gelişmelere bağlı olarak değişen ve karmaşık bir yapıya sahiptir. XIX. ve XX. Yüzyılı kapsayan tarihsel süreçte olduğu gibi iki binli yıllar sonrasında da Türk-Amerikan ilişkileri oldukça karmaşık ve değişken bir yapıya sahip olmaya devam etmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3 Kasım 2002 tarihli seçim ile iktidara gelmesinden itibaren Türkiye'nin dış politikasında önemli bir kısım değişiklikler yapılmıştır. Bu dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi ve stratejik ortaklıklar kurmak amaçlı çeşitli adımlar atılmıştır. Ancak devam eden ve günümüze kadar gelen tarih aralığında taraflar arasındaki bu ilişkilerde bazı sorunlar ve gerilimler de yaşandığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada Ak Parti döneminde yani 2002 yılından günümüze kadar yaşanan dönemdeki Türk-Amerikan ilişkilerinin özellikle güvenlik olgusu üzerinden analiz ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish-American relations, which date back to the 19th century, have historically been shaped by political, economic, military, cultural, and other dimensions, alternating between conflict and cooperation. Following the September 11 attacks, the United States adopted stringent security measures to combat terrorism across the globe, particularly in Europe and the Middle East. These measures involved forming new partnerships and implementing solutions aligned with evolving security policies. During this time, Türkiye's strategic geopolitical location—positioned at the crossroads of Europe and the Middle East—heightened its importance in U.S. foreign policy. The United States has consistently shown a vested interest in Türkiye and its surrounding region, maintaining active diplomatic and strategic ties. The relationship between Türkiye and the United States has been marked by a complex and dynamic historical trajectory. However, similar to the intricate nature of their relations during the 19th and 20th centuries, Türkiye-U.S. relations grew increasingly complex and volatile in the post-2000 era. Since the rise of the AKP in 2002, Türkiye's foreign policy has undergone significant shifts. Efforts have been made to strengthen Türkiye-U.S. ties and establish a strategic partnership during this period. Nevertheless, the relationship has faced numerous challenges and tensions. This study aims to examine and evaluate the Türkiye-U.S. relationship during the AK Party era, from 2002 to the present, with a specific focus on the security dimension.