Sustainability and resilience in health facilities during and after pandemic era
Pandemi dönemi ve sonrasında sağlık tesislerinde sürdürülebilirlik ve dayanıklılık
  1. Tez No: 933658
  2. Yazar: M.YAHYA SABER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'nin sağlık riskleri için Afet Risk Azaltma (ARA) uygulamaları üzerine yapılan araştırma, ülkenin afetlerin halk sağlığı üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik kapsamlı yaklaşımına genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca araştırma, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) kurulmasını ve teknolojik yeniliklerin ve veri odaklı yaklaşımların entegrasyonunu içeren proaktif stratejileri vurgulamaktadır. Bu nedenle, araştırma sağlıkla ilgili afetlerin etkin bir şekilde ele alınması için toplum direncinin oluşturulması, kapasite geliştirme girişimleri ve sektörler arası işbirliklerine yönelik çabaları vurgulamaktadır. Ayrıca, teknoloji adaptasyonundaki kısıtlamalar ve kaynak sınırlamaları gibi zorluklar, sürdürülebilir siyasi kararlılık ve gelişmiş kamuoyu farkındalığı çağrısıyla birlikte ele alınmaktadır. Araştırmada kullanılan yöntem, öncelikle devlet çalışanları, STK çalışanları, sağlık profesyonelleri ve araştırmacılar dâhil olmak üzere farklı mesleki geçmişe sahip 60 katılımcıdan anket yapılmasına dayalı nicel bir yöntemdir. Bulgular, Türkiye'nin sürekli iyileştirmeye olan bağlılığını ve ARA ve halk sağlığı hazırlığında benzer zorluklarla mücadele eden diğer ülkeler için bir model olma potansiyelini vurgulamaktadır. Türkiye'nin ARA uygulamaları, çeşitli tehlikeler karşısında halk sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik proaktif bir duruşu yansıtmaktadır. Bu nedenle, ülkenin entegrasyon, yenilik ve işbirliğine verdiği önem, toplumun her seviyesinde dayanıklılık oluşturma konusundaki kararlılığını vurgulamaktadır. Kaynak kısıtlamaları ve sürekli kapasite geliştirme ihtiyacı gibi zorluklarla karşılaşmasına rağmen, Türkiye afete hazırlık ve müdahale mekanizmalarını geliştirme çabalarında kararlı duruşunu sürdürmektedir. Böylece Türkiye, sürekli iyileştirmeler ve kamuoyu farkındalığına odaklanma yoluyla, sağlıkla ilgili afetlere karşı direncini daha da güçlendirmeyi ve ARA uygulamaları ile halk sağlığı hazırlığında küresel bir lider olarak ortaya çıkmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The research on Disaster Risk Reduction (DRR) practices of Türkiye for health risks provides an overview of the country's comprehensive approach to mitigating the impact of disasters on public health. Moreover, the research highlights the proactive strategies involving the establishment of the National Disaster Management Authority (AFAD) and integration of technological innovations and data-driven approaches. Therefore, the research emphasizes the efforts in community resilience building, capacity-building initiatives and cross-sectoral collaborations to address health-related disasters effectively. Furthermore, challenges such as limitations in technology adoption and resource constraints are acknowledged with a call for sustained political commitment and enhanced public awareness. The method used for the research is primarily quantitative, based on conducting a survey with 60 respondents from diverse professional backgrounds, including government employees, NGO workers, healthcare professionals, and researchers. The findings suggest that by underscoring the commitment to continuous improvement in Türkiye, the country has the potential to serve as a model for other nations grappling with similar challenges in disaster risk reduction (DRR) and public health preparedness. DRR practices of Türkiye reflect a proactive stance towards securing public health and safety in the face of diverse hazards. Therefore, the country's emphasis on integration, innovation and collaboration underscores its commitment to building resilience at all levels of society. Despite facing challenges such as resource constraints and the need for continuous capacity-building, Türkiye remains steadfast in its efforts to enhance disaster preparedness and response mechanisms. Thus, through ongoing improvements and a focus on public awareness, Türkiye aims to further strengthen its resilience to health-related disasters and emerge as a global lead in DRR practices and public health preparedness.